Navštívíte-li obec Zbečno a vydáte-li se na výlet po okolí, zjistíte, že je v této lokalitě mnohem více historických památek než v jiných obcích na Rakovnicku. Důvodem je zcela určitě, že obec se řadí mezi nejstarší obce okresu. Zbečno je také mimo jiné sídlem Správy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Areál fary a kostela svatého Martina stojí údajně na místě přemyslovského dvorce, kde roku 1100 skonal kníže Břetislav II., kterého v místech Rokytanská, dnes Riviéra, probodl kopím vrah Lorek. V místech, kde podle tradice Lorek zaútočil, stojí dvojice kapliček. Jak k této tragedii vlastně došlo?
Toto památné místo, které se nachází v místním názvosloví Pod Vrškami a najdete jej v údolí Berounky, kde došlo k zavraždění knížete Břetislava II., kterého 22.prosince 1100 našeho letopočtu při návratu na lovčí hrádek Zbečno zavraždil jakýsi Lorek, najatý Vršovci. Jednalo se o odvěký mocensko - politický spor mezi Přemyslovci a Vršovci. Dle letopisce Kosmy, zesnulého v roce 1125, proběhl atentát takto : kníže Břetislav II. meškal o vánocích roku 1100 na lovech ve Zbečně. O virgilii svatého Tomáše, slyšev ráno mši, vydal se na lov a když v noci již se vracel, vyšli jemu před ves sluhové vstříc se svítilnami a pochodněmi. Vtom lotr Lorek opásán mečem vyskočiv ze skrýše, probodl knížete loveckým oštěpem zrovna do střev. Věrní knížete přispěvše, vytáhli hrot z polomrtvého těla pána svého, tohoto odnesli do Zbečna, kdež vyzpovídav se biskupu Heřmanovi, v přítomnosti kněží a rytířů potomního dne duši vypustil. Pověst chce tomu, že vražda stala se v lese Pozdětíně. Jméno toto lidová etymologie vykládá tak, že lid přišel knížeti pozdě vstříc. Toliko Kosma ve své Kronice. Břetislav byl pochován v kostele svatého Víta na Pražském hradě. A jak dopadl proradný lotr Lorek ? Někteří muži z družiny začali pronásledovat vraha. Lorek, prchající na svém koni, se však při útěku zřítil do rokle a při pádu se probodl mečem. Na paměť této události stojí v Rokytanské dvě kapličky. Původní, stará kaplička, která stojí pod mohutnými lipami s korunou staženou ocelovými pruty, pochází ze 14. století. Po první světové válce byla opravena.
Pokud již navštívíte Zbečno, rozhodně se také vydejte na prohlídku obce, kde najdete historické a známé památky. Jednou z nich je rozhodně naproti kostelu usedlost čp. 22, takzvaný Hamousův statek, unikátní dřevěný roubený třídílný dům s hospodářskými stavbami, jehož historie sahá až na přelom 16. a 17. století. Ve statku se nachází expozice představující selskou domácnost, hospodaření a lidové zvyky. Statek je turistickým známkovým místem. Mezi další památky v okolí uvádím ještě v místech Na Haltýři roku 2003 obnovený Velvarských kříž. Původní kříž nechal postavit učitel Velvarský k uctění památky své zemřelé ženy. Při cestě na Seneckou a v polích na Kopáčové jsou znovu obnovené modřínové kříže, vysvěcené roku 2003. Při silnici do Sýkořice stojí za zmínku též památná Masarykova babyka, ke které chodil na vyhlídku prezident Masaryk.
Deník/Michal Elznic