Ve středu odpoledne byla v Mansardě Muzea T. G. Masaryka v Rakovníku slavnostní vernisáží zahájena výstava s názvem Živly rakovnického akademického malíře Václava Zoubka.


Přišli Rakovničtí, přijeli kolegové výtvarníci, dorazili někdejší spolužáci z akademie. Takovou účast Mansarda už dlouho nezažila.

Výstava
Výstavu skvěle uvedla Marenita do Brasil v podání kytaristů Petry Martinovské a Michala Nováka. Vzpomnělo se vůbec prvé Zoubkovy výstavy, která se uskutečnila právě zde roku 1980, a co všechno od té doby jako ředitel Rabasovy galerie i jako výtvarník, tvořící převážně v noci a o víkendech, již stihl pro Rakovník vymyslet a vytvořit.

Miluje vodu
Když mluví o živlech, myslí na krajinu, na to, co se děje v přírodě. Miluje vodu, která umí být krásně rovná a hladká a všechno dokáže postavit na hlavu. Voda umí lakovat, dát věcem sytější barvy, umí geometrii a ve skleničce zlomit tužku. A vodu si také každé jaro začnou natahovat do pupenů třešně v aleji u cesty na kopec k Váchům. „Pan Vácha na to čekal a hned je běžel malovat, já jako jeho učeň s ním,“ líčí Václav Zoubek v originálním katalogu svůj vztah k vodě a zároveň připojuje vzpomínku na prvého učitele. Oheň, další z živlů, je pro něho především světlo, slunce, se světlem jde teplo, zvláště ženská pleť dokáže náramně teplo vyzařovat. „Vzduch, to je pro malíře volný prostor, nebe nad námi,“ píše.

Vystavené Zoubkovy živly tvoří tři témata. Skvělé živoucí dívčí akty, vzpírající se být nadále zakleté do sošné nehybnosti (Metop), ryze zoubkovská zátiší (Čaje) a rakovnická krajina, tentokráte převážně ve spojení s vodou, ale také za svítání zachycené rozkvetlé třešně u Váchů. Tam, kde nevýtvarník vidí větší louži v hlavačovské pískovně či mokřisko nad Tyršovým koupalištěm, zachytí Zoubkův fotoaparát volavky a kouzelný štětec malířův, když okolní světla zhasnou, tůňky rodících se žab a ztichlou básnivou vodní plochu. Úplnou novinkou je pak rodící se série Tantalova příběhu.
Nevěříte? Katalog leccos napoví autorským textem, nebo fotografiemi, které obrazu společně s osobním prožitkem umělce stály dílu modelem. Nejlepší ale bude, když výstavu navštívíte. Potrvá do 14. října.