Cestující si od nového vlakového jízdního řádu budou moci na trati mezi Prahou, Benešovem, Táborem a Českými Budějovicemi vybrat z většího množství vlaků. Čtyři páry nových expresů Českých drah pojedou do Rakouska, jeden bude od neděle 11. prosince zajíždět do Českého Krumlova. Další expres dopravce Arriva do Českého Krumlova a Nové Pece u Lipenské přehrady.

„Na spoje Praha - Linec budou nasazené lokomotivy řady 380, lokomotivy řady 362 na spoje do a z Českých Budějovic. Soupravy budou sestavené z modernizovaných vozů standardu EC/IC. Cestující budou mít k dispozici 1 a 2 třídu, minibar, elektrické zásuvky, větší stoly s rozkládacími křídly a během roku 2017 také WiFi připojení k internetu," uvedl Petr Šťáhlavský z generálního ředitelství Českých drah.

Národní dopravce ale nepatrně zdraží jízdné. Pro cesty do 120 kilometrů o jednu korunu, na větší vzdálenosti maximálně o čtyři. „Mě je to jedno, jezdím na režijní průkazku zdarma," konstatovala bývalá železničářka Anna Pavlíková z Čerčan. „Ale co důchodci, kteří jezdí za rodinou a obrací každou korunu?" nadnesla Anna Pavlíková.

Obyčejná jízdenka z Benešova do Prahy (49 kilometrů) bude stát 76 místo 75 korun. U měsíční traťové jízdenky se na stejném úseku bez slevy s In Kartou cena zvedne o 28 korun (z 2100 na 2128 korun). Pro seniory zavádí ČD slevovou In Kartu s aplikací IN Důchodce.

Za stejnou cenu

Spěšné vlaky provozované Arrivou budou i od nového grafikonu jezdit mezi Benešovem a Prahou jen v pracovních dnech. Za stejnou cenu. Bude jich více a nově zastaví i v Říčanech. Po zkušenostech s prvním rokem provozu se jejich časové polohy změní. Více se soustředí na přepravní špičky, kdy pojedou i v hodinovém intervalu.

Místo dosavadního jednoho vlaku nasadí Arriva dvě motorové soupravy řady 845, neboť od mateřského koncernu Deutsche Bahn nakoupila čtyři motorové vozy, které využije i na dalších spojích. Například z Prahy přes Benešov, Tábor do Českého Krumlova a Nové Pece u Lipenské přehrady.

Ve zrenovovaných vozech cestující budou mít k dispozici internet, elektřinu, pohodlné sedačky, oddělený tichý oddíl, speciálně vyhrazená a upravená místa pro děti, občerstvení. Přibudou také LCD obrazovky s aktuálními informacemi o jízdě vlaku, jeho rychlosti, přípojích, čase dojezdu do další stanice.

Čtěte také: České dráhy v novém řádu vypraví víc vlaků, jízdné mírně zdraží