Ta pro usnadnění registrace válečných uprchlíků kraj zřizuje v Kutné Hoře, Mladé Boleslavi, Příbrami – a společně s hlavním městem také provozuje hodně vytížené společné centrum v metropoli. To nyní mění působiště: opustí Kongresové centrum Praha a od čtvrtka má fungovat v někdejších prostorách Komerční banky ve Vysočanech, které dala k dispozici developerská společnost Central Group.

Právě do KACPU Praha zamíří podle údajů krajského úřadu pět vozíčků, další tři budou k dispozici centrům ve středních Čechách. Repasované vozíky se kraji podařilo rychle sehnat díky spolupráci s mladoboleslavskou nemocnicí, připomněl Pavlík. Zdůraznil, že KACPU ve středočeských městech již prošlo přes dvacet tisíc běženců, tím pražským dokonce 71 tisíc. „Mnoho z nich je seniorů nebo mají zdravotní handicap; někteří jsou vyčerpaní po dlouhé cestě nebo nemocní. Invalidní vozík je pro ně vítanou pomocí pro pohyb v centru, kde potřebují vyřídit nutné úřední záležitosti,“ konstatoval náměstek hejtmanky.

Budou se hodit, potvrzuje Michal Tasch z kolínského oblastního spolku ČČK, reprezentující organizaci i na krajské úrovni. Červený kříž zajišťuje v asistenčních centrech zdravotní pomoc a asistenci.

„Pro naše lidi je to ulehčení práce. Díky vozíčku mohou s nemocným či handicapovaným člověkem pohodlně navštívit všechna úřední stanoviště v asistenčním centru, případně je přepravit k sanitce, pokud jejich stav vyžaduje ošetření v nemocnici nebo hospitalizaci,“ připomněl. Vozíky sice byly k dispozici už dřív – mít ale připravené další se vždycky hodí. „Už se nám stalo, že si někdo vozík vypůjčil na delší dobu, takže když budou k dispozici záložní, budeme rádi,“ konstatoval Tasch.