U Benešova stát nabízí již poněkud zarostlou plocha na bývalém cvičišti, kde za dob Československé lidové armády bývalo poměrně rušno – nicméně stav náletových dřevin prozrazuje, že už tam panuje dlouhodobý klid. Za pozemek v oblasti Na Prachárně při východním okraji města, jehož výměra představuje 1,6 hektaru, stát požaduje minimálně 1,3 milionu korun.

Další z tamějších parcel, 0,6 hektaru v lokalitě Baba u lesa severovýchodně od města, mohou zájemci získat, pokud si připraví nejméně 336 tisíc korun. V obou případech se jedná o území vhodné jako rekreační plocha či sportoviště.

Opakovaně stát nabízí také oblast o výměře 2,7 hektaru na Příbramsku: ucelený soubor sedmi pozemků z někdejšího kasárenského areálu mezi Lešeticemi a Narysovem v blízkosti areálu Vojna, kde je dnes památník obětem komunismu. Minimální kupní cena je v tomto případě stanovena na tři čtvrtě milionu korun.

V současné nabídce, s níž se zájemci mohou důkladněji seznámit na www.onnm.army.cz je celkově 47 položek. Polovinu z nich představují pozemky v rozmanitých výměrách i různých kategorií; včetně zemědělských, připomněla Jana Zechmeisterová z ministerstva obrany. S tím, že menší pozemky jsou v nabídce i v Praze: ve Vršovicích a v Michli.

V řadě případů se jedná o nepotřebný majetek nabízený už loni, který se zatím neprodal. „Devět nemovitostí je zcela nových, dosud neinzerovaných,“ konstatovala Zechmeisterová. Upozornila, že jsou mezi nimi i atraktivní pozemky v blízkosti dálnice, průmyslové zóny či letiště. Žádný z těchto nových „bonbonků“ však nezáří na území středních Čech.