Nejde o to ukazovat středočeské krásy, ale středočeské problémy, plánuje hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Očekává, že u stranicky spřízněného týmu nalezne podporu především pro středočeské požadavky na změny v rozpočtovém určení daní, které by kraji s rychle se zvyšujícím počtem obyvatel umožnily získat větší podíl z daňových výnosů. Přímo na konkrétních místech, jichž se problém týká, by pak měla být řeč o dalších tématech: mimo jiné o silničních stavbách či o likvidaci komunálního odpadu po zákazu skládkování.

Po jednání s krajskými radními, plánovaném už na časné ráno, se ministři a ministryně vydají do Kladna. V bývalém areálu Poldi se seznámí s rekonstrukcí Třinecké ulice, rozšířením železniční trati Praha–Kladno i plánem na obchvat. Pokud plány nezhatí déšť, přímo na železniční zastávce Velká Bučina by se měly vést debaty o nedostatečné přepravní kapacitě příměstských tratí, špatném stavu kolejí i snaze o integraci vlaků do systému městské hromadné dopravy. Hodinu před polednem již členové vlády mají být na mělnickém zámku. Tam se s nimi mohou setkat starostové středočeských obcí a měst a svěřit se s vlastními stesky. Jistě se lze pobavit třeba o penězích, které radnicím v okolí Prahy chybějí na budování nových školek i škol.

Cestou na další zámek, a to v Přerově nad Labem (kde má být řeč o rozvoji turismu, ale také o možném převodu tohoto zchátralého renesančního skvostu na kraj či o koncepci společné expozice se skanzenem) se ministři ještě zastaví v Horních Počaplech. Tamější EMĚ – Elektrárna Mělník, která mimo jiné zásobuje teplem významnou část Prahy – patří v kraji k největším znečišťovatelům ovzduší. Aktuálně zde budí debaty a někdy i vášně záměr vybudovat do roku 2024 spalovnu, která by byla větší než ta v pražských Malešicích, nicméně fungovat by měla obdobně: jako ZEVO neboli zařízení pro energetické využití odpadu vyrábějící teplo a elektřinu.

Školství má být věnována především zastávka odpolední zastávka na Základní a Praktické škole v Českém Brodě. Hlavní zdejší problém? Školy ve městě nemají dostatečnou kapacitu jídelen. Následovat má prohlídka plánů Vestecké spojky a obchvatu Jesenice, kdy dojde i na širší souvislosti výstavby dálnice D3 – a poslední štací před tiskovou konferencí v Poděbradech se stane zastávka v kouřimském skanzenu.

Ne všichni ministři ovšem absolvují celý program společně. Někteří mají v rámci návštěvy středních Čech částečně separátní program. Krajský radní pro oblast dopravy František Petrtýl (ANO) v pondělí připomněl, že se to týká třeba ministra dopravy. Podle informací Jana Nechvátala z odboru komunikace Úřadu vlády ČR budou částečně odděleně poznávat střední Čechy také představitelé ministerstev školství, zdravotnictví, kultury, zemědělství, životního prostředí i někdejší středočeská radní, dnes ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO).

Ministři, kteří vyjedou do středních Čech:
- první místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec;
- ministryně financí Alena Schillerová;
- ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner;
- ministr dopravy Dan Ťok;
- ministr zemědělství Jiří Milek;
- ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová;
- ministr zdravotnictví Adam Vojtěch;
- ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová;
- ministr kultury Ilja Šmíd;
- ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga;
- vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (na část programu).