Ve Středočeském kraji je v současné době připraveno devatenáct očkovacích center, zřízení dalších bude následovat v Novém Strašecí, Brandýse nad Labem, Dobřichovicích nebo Mnichově Hradišti. I přes rozrůstající se síť očkovacích center však přibývá nově očkovaných lidí dost pomalu, k poslednímu únorovému dni jich bylo přes šedesát tisíc. Kraj má přitom téměř 1,4 milionu obyvatel.

„Nikde nám tisíce vakcín neleží,“ poznamenala středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) a připomněla, že v kraji je dostatečně zajištěna kapacita týmů pro očkování. Ke zpoždění podle ní dochází nejen kvůli nedostatku očkovacích látek, je to i následek dřívějšího kolapsu centrálního očkovacího systému, který v začátcích vykazoval značnou chybovost při registracích a některé z nich pak dokonce sám takzvaně zahazoval.

Navíc pak začali někteří senioři z věkové skupiny 80+ očkování odmítat kvůli mediálním spekulacím o vakcíně od firmy AstaZeneca. Jde zhruba o šest tisíc lidí ze středních Čech, kteří po rezervaci nereagují na zvací sms zprávy. Je přitom možné, že teď čekají na očkování praktickými lékaři.

Start očkování v ordinacích praktických lékařů ale zřejmě nebude hladký. Prostřednictvím šéfa Sdružení praktických lékařů Petra Šonky totiž upozorňují na nedostatek jehel a stříkaček.

„Vyjádření Petra Šonky nechápu. Nejdříve týdny tvrdí, jak jsou lékaři připraveni, aby pak národu v médiích sdělil, že očkování bude improvizací, že lékaři nemají jehly a stříkačky a budou závislí na tom, co jim dají krajské nemocnice. Ty ale ve svých objednávkách rozhodně nepočítaly s dodávkami pro praktické lékaře,“ vysvětlila Pecková.

Na rozdíl od některých krajů, které se v očkovací strategii vydaly vlastní cestou, je ve středních Čechách vyžadováno dodržování metodiky ministerstva zdravotnictví. V některých očkovacích centrech, kde se jí nedrželi, už kraj zasáhl a individuální postupy zastavil.

Právě nezávislé postupy přitom provázejí otázky a podezření ohledně možného upřednostňování některých lidí při očkování. „Můžeme vznášet požadavky a vylepšovat přístup, ale nemůže zavládnout v očkování anarchie,“ upozornila středočeská hejtmanka.

Pecková by uvítala i srozumitelnější komunikaci mezi státem a kraji. „Čelíme vrcholně krizové situaci, která vyžaduje naprosto jasná a důsledně uplatňovaná pravidla. My na krajské úrovni je pak můžeme aplikovat. Ale pokud existuje velký prostor pro různost výkladu, a hlavní metodik k vyjasnění nepřispívá, situace se nezlepší,“ dodala.

Seznam očkovacích míst:
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Nemocnice Beroun
Nemocnice Brandýs nad Labem
Nemocnice Čáslav
Nemocnice Hořovice
Oblastní nemocnice Kladno
Oblastní nemocnice Kolín
Nemocnice s poliklinikou v Kralupech nad Vltavou
Nemocnice Kutná Hora
Nemocnice Mělník
Nemocnice Městec Králové
Kulturní dům Mladá Boleslav
Nemocnice Neratovice
Obecní dům Kokos Nymburk 
Oblastní nemocnice Příbram
Nemocnice Rakovník
Sportovní hala Říčany
Kulturní dům Josefa Suka Sedlčany
Městské centrum Grand Slaný