Špičkový italský šéfkuchař přiveze do Colosea zajímavé menu - před hosty se objeví třeba cuketový květ plněný měkkým sýrem, kuřecí roláda se špenátem, fenyklový salát s pomerančem a pecorinem. Těstoviny paccheri s paprikovým krémem, křupavou slaninou a ricottovým knedlíčkem. Bocconcini z vepřové panenky na rozmarýnu s redukcí z červeného vína a bramborovým rösti a na závěr sladká tečka - zmrzlinové semifreddo s krokantem na čokoládovém krému.

„Se Sergiem jsme se setkali poprvé v Itálii. Náš největší italský dodavatel Marr připravil pro Colosea prezentaci nových produktů. A on - šéfkuchař Marru - měl tuto prezentaci na starosti. Okamžitě si získal naše sympatie, a to nejen pro svou stoprocentní profesionalitu, ale také pro nasazení, nadšení pro kuchařinu. Navíc jde o mimořádně hodného a milého člověka, což u nás také velmi zabodovalo," uvedla Klára Šimicová z marketingu společnosti sítě Pizza Coloseum.

Zástupci Colosea se se Sergiem setkají v Čechách poprvé. Nicméně v Itálii se s ním potkali již několikrát. Naposledy před měsícem, kdy tým kuchařů Colosea byl na školení a odvaření mistrovského menu. Od návštěvy mistra kuchyně Ferrariniho očekává Klára Šimicová především bonus pro hosty restaurace. „Také očekáváme nadstandardní italskou gastronomii - špičkovou kvalitu - a to za ceny v Coloseu," řekla Klára Šimicová.

Osobní pozdrav s každým návštěvníkem

Na všechny tři dny se zájemci nedostanou bez závazné objednávky, spolu se zaplacením zálohy. Kdo se na zajímavou akci nedostane, bude mít možnost ochutnat špičkové menu tohoto italského šéfkuchaře ještě celý týden. Vařit už ovšem nebude Sergio Ferrarini. Jeho menu uvaří proškolení kuchaři z Colosea.

Pro hosty bude jistě velice zajímavé, že se Sergio Ferrarini v každé ze tří restaurací osobně pozdraví s každým návštěvníkem, bude doslova pendlovat mezi kuchyní a restaurací a odpovídat na dotazy návštěvníků.

Suroviny a ingredience pro menu Sergia Ferrariniho nemuseli v Coloseu speciálně zajišťovat. „Všechny ingredience vozíme do Coloseí z Itálie a máme běžně na restauraci. Cuketový květ třeba není na našem stálém jídelním lístku, ale tyto suroviny zařazujeme průběžně do sezónní nabídky," podotkla Klára Šimicová.

Jazyková bariéra nebude problém

Kuchařský tým Colosea v čele se šéfkuchařem René Vokurkou strávil v Itálii při přípravě menu celý týden. Podle Kláry Šimicové nebudou mít kuchaři mezi sebou jazykové bariéry. „Dorozumí se úplně jednoduše. U nás zaměstnáváme i italské kuchaře, takže česko-italsko-anglický mix je na denním pořádku. Důležité je, když se ti lidé domluvit chtějí - a u nás to tak naštěstí zatím funguje," dodala Klára Šimicová.

Pokud tedy chcete ochutnat nefalšovanou italskou klasiku, neváhejte a nepropásněte tuto jedinečnou možnost v Coloseích od 5. do 7. dubna. Více informací se lze dozvědět na webových stránkách www.pizzacoloseum.cz.

Italky jsou prostě Italky, řekl šéfkuchař

Italský šéfkuchař Sergio Ferrarini.Sergio Ferrarini. Odmala věděl, čím chce být. Jeho sen se mu splnil. Je věrný tradiční italské kuchyni a jako dospělý chlap si nepotrpí na nerozvážné výstřelky. Zůstává u klasiky, kterou ovládá mistrovsky. V Itálii se těší zaslouženému respektu.

Mnohokrát reprezentoval svůj region na různých světových gastro akcích. Je, mimo jiné, jedním ze šéfkuchařů Teatro Verdi v Caseně a právě se stal hlavním šéfkuchařem dodavatele většiny italských surovin, společnosti Marr z Rimini, pro síť pizzerií Coloseum.

Kdyby si doma Sergio neprosadil svou, nebyl by z něj kuchař, ale studoval by školu s technickým zaměřením - jak si přáli jeho rodiče. Navzdory otcovým plánům se nakonec Sergio přihlásil na školu vzdálenou 100 kilometrů od jeho rodiště a zpočátku musel dojíždět brzy ráno vlakem.

Sám říká, že v životě pro něj byla nejdůležitější vášeň pro jeho profesi, zvědavost a otevřenost novým věcem, zkušenostem a trpělivost zkoušet stejné jídlo znovu a znovu. A dovést ho až k dokonalosti.

Tvrdí, že kromě italské kuchyně má rád kuchyni středomořskou, kde se používají sezónní přírodní suroviny jako panenský olivový olej, zelenina a vybraná masa a ryby, které jsou v italských restauracích hojně používány. Jeho kulinářská vášeň dovolila, aby navštívil mnoho různých zemí a po té italské má nejraději kuchyni japonskou a španělskou.

Říká, že kdyby se vrátil v čase, na volbě své profese by neměnil nic - zase by se stal kuchařem. V životě ničeho nelituje, snad jen toho, že nemá více dětí.

Zkoušíte rád nové věci?

Velice rád. Asi proto, že jsem velmi zvědavý, rád ochutnávám a zkouším.

Máte naopak nějaký oblíbený klasický babiččin nebo maminčin recept, ke kterému se rád vracíte?

Ano, moje babička byla vynikající kuchařka a dělala nejlepší bramborové gnocchi. Její recept jsem se naučil a často jej vařím.

Co byste řekl, že nesmí v žádné italské domácnosti chybět?

Určitě těstoviny, panenský olivový olej, bazalka, parmská šunka a italská kreativita.

Máte rád, když vám někdo uvaří, nebo máte pocit, že co si sám neuvaříte, není úplně ono?

Všeobecně mám rád dobré jídlo, takže rád jím i to, co uvařili jiní. Pravdou ale je, že jsem velký kritik.

Mluvíte manželce do vaření?

Má žena téměř nevaří. Jen občas jednoduché věci. Kreativní a velmi dobrá kuchařka je moje dcera. Vaří výborně a navíc dobře ví, co mi chutná.

Říkáte, že výborně vaří - jde tedy ve vašich šlépějích?

Ne. Dcera studuje lyceum a zřejmě půjde na medicínu jako její matka.

Ve které části světa jsou podle vás nejkrásnější ženy?

V každé zemi jsem viděl krásné ženy. Na prvním místě jsou ale samozřejmě Italky. Nečekali jste jinou odpověď, že?

Čtěte také: Restaurace Coloseum slaví dvacáté narozeniny