Podle slov ornitologa Stanislava Lepiče staršího samec čápa bílého přiletěl do Kačice koncem března, přičemž poté následoval i přílet samice. Nutno podotknout, že se jedná o raritu, protože nikde jinde na Kladensku čápi nehnízdí. „Myslíme si, že pár začal hnízdit 26. dubna. Přibližně za měsíc, koncem května, se pak narodila mláďata. Dlouho nebylo jasné, kolik jich vůbec je. Lidé z okolí odhadovali od jednoho do tří,“ řekl Kladenskému deníku Lepič. Čápata jsou ve skutečnosti dvě.

Kvůli problémům se zajištěním hasičské techniky, díky které se vždy ornitolog k čápům na komín dostává, se muselo kroužkování uskutečnit až koncem tohoto týdne, tedy asi o dva týdny později, než tomu bylo v předešlých letech. Nakonec museli přijet kladenští hasiči se svým čtyřicetimetrovým žebříkem. „Trochu jsem byl nervózní z toho, jestli ptáci nebudou už moc velcí. V případě, že by už stáli na hnízdě, tak bych na ně asi jen těžko dosáhl. Nakonec se mé obavy nenaplnily, ptáci byli velice klidní,“ popsal ornitolog.

Podle něj kroužkování dvou mláďat proběhlo bez jakýchkoli problémů. „Mláďata by měla být v pořádku, jsou ve velmi dobré kondici. Místní pozorují, že pravidelně stojí a procvičují křídla. Když vše půjde tak, jak má, tak by měla zůstat na komíně ještě tak dva až tři týdny. Poté hnízdo opustí. Budou k vidění v okolí Kačice, kde budou shánět potravu a procvičovat létání,“ dodal Stanislav Lepič. Nakonec čápata čeká cesta do teplých krajin. Čápi létají většinou do Afriky s mezipřistáními v Evropě, známé zimoviště je pak v Izraeli.

Obyvatelé Kačice si toho, že si čápi vybírají k zahnízdění právě jejich obec, patřičně váží. „Jsme moc rádi, že máme v Kačici opět čapí mláďata. Čápi jsou naše obecní pýcha. Doufám, že nám nikdo komín nezbourá, a čápi tu budou hnízdit nejméně dalších sto let,“ sdělil kačický starosta Libor Němeček, který zároveň nezapomněl za kroužkování poděkovat právě Lepičovi. Podle starosty je obec připravena v případě potřeby komín, který je v soukromém vlastnictví, opravit. Na podzim by navíc obec měla začít se stavbou nového rybníka, který by čápi měli přímo před nosem, respektive před zobákem.