Na místo dorazili hasiči, policisté i strážníci. Společně obcházeli byty a vykazovali jejich obyvatele do bezpečné vzdálenosti. „Jsme tady s kolegyní po noční. Jen jsem usnula, slyším bouchání na dveře. Za nimi stál policista a hasič a oznámili nám, že musíme byt opustit. Nebylo to nic příjemného,“ popsala ranní evakuaci jedna z obyvatelek bytového domu. Podle jejích slov v domech bydlí dost maminek s dětmi, proto představa, že jsou domy prázdné a lidé v práci by byla mylná.

Evakuováno bylo 70 lidí. Na místě byl přistaven i hasičský autobus, který byl připraven odvézt místní do bezpečí. Nakonec jej nebylo třeba.

Policisté se strážníky vytvořili třistametrové pásmo, kam nikdo kromě zasahujících příslušníků bezpečnostních složek nesměl. Jako první byl na místě nálezu místní odborník na výbušniny Pavel Céza. „Bagr trochu do té pumy rýpl, byla lehce poškozená,“ řekl Céza. Za chvíli byli na místě pyrotechnici ze zdejšího oddělení.

Část ulice Topolová včetně zmíněné zastávky u dětského parku byla pochopitelně uzavřena, odklonem tak jezdila nejen běžná doprava, ale i linkové autobusy. Místem projíždělo policejní auto, které pomocí tlampače vyzývalo obyvatele, aby místo opustili. To se týkalo i dělníků, kteří v navazující ulici stavěli domy. „Chlapi, sbalte to a musíte místo opustit. Odhadem je to tak na dvě hodinky,“ informovali na místě policisté.

Letecká puma z druhé světové války

Kolem jedenácté pyrotechnici vytáhli pumu na povrch a zjistili, že bezprostřední nebezpečí výbuchu nehrozí. Proto na místo povolili přístup novinářům, kterým policejní pyrotechnik Karel Koubík vysvětlil okolnosti. „Jedná se o leteckou pumu německé výroby ze druhé světové války. Není osazena zapalovačem, což se dá vysvětlit tak, že ten vypadl při dopadu nebo se sem puma dostala s navážkou,“ uvedl Koubík.

Zhruba 70 centimetrů dlouhá puma obsahovala asi 6 a půl kilogramu trhavin a bagr na ni narazil v hloubce metr a půl pod povrchem. „Bude odvezena do stálé trhací jámy v Ralsku, kde bude bezpečně odpálena,“ doplnil Koubík.

V 11.30 se do domů v ulici Topolová začali vracet místní. Silnice byla uvolněna a život se vrátil do běžných kolejí.