„Mnohé ze středočeských historických akcí připomínají zdejší významné historické milníky, události a osobnosti. Ty nejbližší se odehrají ve Slaném a v Kolíně či ve Velvarech,“ poznamenala Dlouhá.

A nabízí i výčet následujících příležitostí k setkání s lidmi v kostýmech připomínajících různá období minulosti: průvod z Králova Dvora přes Beroun na Tetín, Slavnost královny Johanky v Rožmitále pod Třemšínem, výlety do historie na Okoři anebo připomínku bitvy u Křečhoře. „O prázdninách se uskuteční středověký festival u tvrze v obci Mrač, historické slavnosti ve Zruči nad Sázavou a následně v září také Příbramská svatohorská šalmaj,“ konstatovala.

Vzhůru do minulosti

Zatímco některé z historických akcí se letos již staly vzpomínkou, jiné se řadí v kalendáři jak příslovečné korálky na šňůrce. Třeba pro sobotu 21. května nabízí Dlouhá na výběr mezi husitskými slavnostmi ve Slaném a Válkou růží, kterou na kolínské jízdárně chystá šermířská skupina Páni z Kolína. Pro 29. květen pak platí pozvánka do Velvar, kde budou celodenním programem oslavovat 540 let od povýšení na královské město v roce 1482 – a chystá se prý jak třeba hostina, tak rytířský turnaj na koních.

Via Czechia - Stezka Středozemím.
Toulání po středních Čechách: K výletům lákají osvědčené trasy

Tradiční průvod císaře Karla IV. z pražského Radotína na Karlštejn se sice letos neuskuteční, ale konat se 4. a 5. června bude konat druhá větev této akce s putováním z Králova Dvora do Srbska, označovaná jako Poselstvo vévody Štěpána II. bavorského. Královské stříbření Kutné Hory bylo letos zrušeno úplně, ale organizátoři už ohlašují termín pro příští rok: 24. a 25. června 2023.

Už na letošní červen krajská turistická centrála doporučuje mimo jiné Středověkou Okoř (11. 6.). Od 17. do 19. června potrvá akce vzpomínající na bitvu u Křečhoře nedaleko Kolína (kde se 18. 6. 1757 střetla císařská a pruská vojska), jejíž výsledek se zapsal nejen do učebnic dějepisu vytištěných v češtině. Na stejný víkend připadá také oblíbená Slavnost královny Johanky v Rožmitále pod Třemšínem: uskuteční se 18. června a přinese královnin průvod, jarmark, divadlo, hry pro děti, večerní koncerty i soustu dalších lákadel. Jakož i chuťovek.

Tiskovou konferenci k zahájení turistické sezony ve středních Čechách uspořádala ve středu 31. března 2022 v Praze Středočeská centrála cestovního ruchu.
FOTO: K návštěvě středních Čech má lákat i tvář s japonskými rysy

Z prázdninových akcí turistická centrála upozorňuje na středověký festival u tvrze v obci Mrač (30. 7.), který nabídne bitvy z husitského období i ze třicetileté války, či na tradiční historické slavnosti v zámeckém parku ve Zruči nad Sázavou (6. 8.). „Následovat bude, kromě jiných akcí, 10. 9. Příbramská svatohorská šalmaj: den plný dobové hudby, tance, divadla a řemesel,“ připomněla Dlouhá, nač se také těšit.

Keltské jídlo i válčení

Vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu Jakub Kulhánek nabízí tip pro ty, kteří se chtějí v minulosti přenést ještě hlouběji než do středověku. Zve na Den s Kelty, který se v Novém Strašecí chystá již na pátek 20. května. Místní muzeum představí keltské zbraně i hry spojené s válečnictvím (ale také fotokoutek s tématem bojovníků i odívání), keltskou kuchyni či interaktivní keltský pohřeb vycházející ze skutečných nálezů hrobů keltských bojovníků ze středních Čech. „Akcí se každoročně připomíná výročí nálezu slavné opukové hlavy Kelta z Mšeckých Žehrovic; letos se slaví již 79. výročí,“ upozornil Kulhánek.