Přivoláni byli ve čtvrtek těsně po deváté večer, a to do firemního skladového areálu v Modleticích na Praze-východ. Když na místo dorazili říčanští hasiči – vysláni byli tamější profesionálové i jednotka dobrovolného sboru – ukázalo se, že malér postihl kamion převážející koncentrovaný tekutý dezinfekční přípravek Fogit. Ten se užívá hlavně v zemědělství: k dezinfekci stájí a hal pro chov zvířat. Uplatnění však má i ve zpracovatelském, a dokonce i v potravinářském průmyslu. „Podle nákladového listu obsahuje tato látka převážně formaldehyd – a v koncentrovaném množství je žíravá a pro životní prostředí toxická,“ uvedl v pátek Petr Svoboda z centrály středočeských hasičů.

Tyhle poznatky vybízely k opatrnosti – zvlášť když zprvu nebyl zcela zřejmý rozsah mimořádné události. Bylo pouze vidět, že se uvnitř návěsu uvolnilo z palety šest padesátilitrových plastových barelů – a po jejich pádu uniklo nezjištěné množství tekutiny. „Hasiči tak ihned vytyčili nebezpečnou zónu a dva z nich se v dýchací technice oblékli do přetlakových chemických obleků. Po dalším průzkumu bylo upřesněno, že asi dva litry této látky unikly do nákladového prostoru vozidla. Příčinou bylo pouze nedotažené víčko nádoby, která mechanicky poškozena nebyla,“ shrnul Svoboda další vývoj a následné poznatky.

Po sdělení chemiků, že vše lze vyřešit naředěním vodou, bylo hotovo během chvilky: hasiči pomocí vysokotlaku opláchli zasažené barely i vnitřek návěsu. „Zásah byl ukončen krátce po třiadvacáté hodině, nikdo nebyl zraněn,“ konstatoval Svoboda. „Po dobu zásahu jednotky ze stanice Říčany držela pohotovost na své zbrojnici jednotka obce Mnichovice,“ doplnil další souvislosti.