Politik, který je také místopředsedou TOP 09, odejde z krajské scény, aby se snažil zazářit na té celorepublikové. V Poslanecké sněmovně nahradí někdejšího šéfa strany, exministra financí a předsedu poslaneckého klubu Miroslava Kalouska. Ten se v úterý vzdal mandátu s tím, že v říjnových volbách už nehodlá kandidovat – a na sněmovním kolbišti chce uvolnit místo stranickým kolegům, kteří kandidovat míní. Aby se svými projevy na poslaneckém fóru mohli stát známějšími a oslovovat voliče, vysvětloval svůj krok Kalousek. S tím, že když prezident republiky Miloš Zeman s nezvyklým předstihem ohlásil termín sněmovních voleb, budou se jednání dolní parlamentní komory odehrávat ve znamení volební kampaně.

Jakob, který ho střídá s prakticky okamžitou platností, oznámil, že radu kraje opustí. Nemíní následovat příkladu statutárního náměstka hejtmanky Martina Kupky (ODS), tuto funkci vykonávajícího jako neuvolněný funkcionář, který je také místopředsedou své strany, poslancem a neuvolněným starostou obce Líbeznice na Praze-východ. Jakob je rovněž starostou; v nyní neuvolněné pozici vede Roztoky na Praze-západ. „To město je srdeční záležitost,“ konstatoval v úterý, že doma má post, kterého se vzdát nechce. Naopak na pozici krajského radního je rozhodnut rezignovat; nejspíš v průběhu února. „Je mi jasné, že nelze zodpovědně vykonávat vícero funkcí najednou,“ vysvětlil chystaný krok.

Rada kraje hledá posilu

Středočeskou koalici tak čeká jednání o změnách v týmu. Podnět k ní nicméně nepřichází zevnitř, ale vlastně zvenčí: 60letého Kalouska střídá v poslanecké lavici 38letý Jakob. Otec rodiny se čtyřmi dětmi, milovník zahradničení, vaření a uzení domácích specialit, který je i spoluautorem dětské kuchařky.

Prostřednictvím facebooku Jakob vzkázal, že hlavními přísadami jeho „volebního guláše“ se stanou svoboda a demokracie. „Šance, kdy mohou představitelé demokratických stran převzít moc od amatérů, populistů a extremistů,“ shrnul svůj pohled na podzimní volby. Jako dlouholetý starosta Roztok – ve funkci je od roku 2010 – chce také ve velké politice zúročit zkušenosti z té komunální.