Páteční večer či počátek noci na sobotu ale nemusí být pravidlem. Třeba v Senohrabech (také jste zauvažovali, jaké že se tam nachází výzkumné centrum?) bude Univerzita Karlova přibližovat osudy letoviska Pražanů během sobotního dopoledne. Ano, i to patří k vědě. Představí se totiž nejenom vědy technické a přírodní – nebo třeba lékařství – ale početné zastoupení mají rovněž vědy humanitní a společenské. Nebo se zapojí třeba hvězdárny.

Dobrodružství vědy v mnoha podobách

Zástupci rozmanitých institucí na počátku víkendu přivítají zájemce, kterým představí svoji činnost. A ti, kteří se nechali zlákat v minulých letech, dobře vědí, že představované poznání rozhodně nebyla nuda. Svítilo to, zářilo, hořelo, bouchalo, létalo, šumělo, kypělo – nebo se i skrývalo. Letos bude zas, když aktuální koronavirová omezení umožňují osobní návštěvu. Což ale neznamená, že by si na své nepřišli i ti, kteří se dobrodružství poznání rozhodnou objevovat jen od domácího počítače.

Co a kde mu vyhovuje nejvíc, si kdokoli může vybrat na webu nocvedcu.cz. A je tam i průvodce, který každého dokáže nasměrovat předně podle jeho volby: zda si Noc vědců přeje zažít u počítače, nebo vyrazí osobně, jestli hledá program jakýkoli, nebo spíš přizpůsobený pro děti, které obory ho zajímají nejvíc… Případně zda potřebuje bezbariérový přístup, nebo schody nevadí.

SOŠ a SOU Kladno, Dubská.
Informační technologie mění školy i kurzy pro rekvalifikace

Noc vědců si klade za cíl ukázat dobrodružství poznávání a vyvracet mýty o vědcích jako lidech, kteří se zavřeli do svých laboratoří a pracoven čekajíce, až se věrni svému oboru unudí k smrti. Chce je ukázat jako lidi dělající práci užitečnou pro každého, s nimiž však může být i spousta legrace – a kteří se i sami dokážou pobavit. Přičemž návštěvníci si vědu budou moci osahat a zažít na vlastní kůži.

Termín popularizační akce celoevropsky připadá na poslední pátek v září. On-line nabídka, připravená nejen kvůli nejistotě covidových pravidel, ale i s ohledem na to, aby zájemci mohli nahlédnout do prostor, kam návštěvníky naživo pustit nelze, však ale často má být přístupné déle.

Od různých experimentů až po hudbu

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005, aby lidem ukazovala, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. V jejím rámci naráz ve večerních a nočních hodinách doslova ožívají stovky míst po celé Evropě. Návštěvníky přivítají univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra i další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show – ale třeba i hudební vystoupení.