Deníku to ve čtvrtek sdělil Jan Kulich, nový ředitel strategického rozvoje vydavatelství A11 – provozovatele serveru Nášregion.cz, který v březnu na počátku mediální mely sehrál klíčovou roli.

Právě na jeho webu se tehdy objevily texty upozorňující na stesky středočeských záchranářů - v souvislosti se v té době všeobecným nedostatkem ochranných prostředků proti koronaviru – doplněný citacemi z otevřeného dopisu záchranářky ze Zdib Veroniky Brožové, který adresovala vedení kraje. Hejtmanka Jermanová následně jménem kraje podala podnět pražské policii k prošetření věci – s tím, že texty Našeho regionu obsahují vyjádření schopná vyvolat paniku. Ohrazovala se zejména proti sdělení: „Mámy a tátové od rodin, kteří jsou prvními, kdo ve žlutých sanitkách vyráží za potenciálně infikovanými koronavirem, nejsou totiž nijak chráněni. Žádné roušky ani respirátory jim totiž vedení Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, potažmo vedení kraje, neposkytlo.“ Policisté následně věc odložili s tím, že nebyl spáchán trestný čin.

Ve čtvrtek ředitel A11 Aleš Zavoral zveřejnil výzvu, aby se Jermanová omluvila v médiích i na sociálních sítích. Ne za podnět policii, ale za následná vyjádření. Třeba že trestní oznámení „směřovalo na článek“. To Zavoral označil za lež, když oznámení Brožovou výslovně jmenuje. Jako očerňující odmítá i hejtmančina slova, že text obsahoval vyjádření lživá a zavádějící. Šéf A11 navíc požaduje, aby hejtmanka zároveň oznámila, že „připravena vyrovnat i všechny škody, které vznikly nespravedlivě nařčeným“.

Právě zmínka o škodách dává tušit, že o záležitosti ještě bude slyšet v budoucnu. Což ostatně potvrzuje i ředitel Zavoral. „V tuto chvíli společně s našimi právníky zvažujeme další postup a shromažďujeme důkazy, které prokazují škody vzniklé z nepodloženého obvinění. Podle výsledků této analýzy se poté budeme řídit. Nevylučuji, že A11 bude podávat žalobu na Středočeský kraj a hejtmanku Jermanovou z ANO, ale nejprve musíme mít jasná fakta,“ uvedl.

Sama Jermanová se ohrazuje, že koronavirová situace byla a je zneužívána k politickému boji, do něhož byla zatažena i krajská záchranná služba. Za oběť v této souvislosti označuje i záchranářku Brožovou.

Reagovat přímo na čtvrteční Zavoralovy výzvy kraj ani jeho vrcholná představitelka nemíní. „Prostřednictvím České tiskové kanceláře jsme médiím sdělili, že se paní hejtmanka nebude vyjadřovat,“ řekla Deníku Helena Frintová z kanceláře hejtmanky.

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová na pietním aktu v Lidicích ve středu 10. června 2020.
Petice na podporu záchranářky: hejtmanka ji skutečně podepsala