Mezi vystavujícími bude například keramička Helena Ladová Lišková. „Na ni se lidé ptají nejčastěji. V její tvorbě lze nalézt především něžný porcelán, který vytváří pod názvem Vzpomínky na dětství. Mimo jiné se také zabývá návrhy a výrobou designu porcelánu, především hraček našich babiček a dalších dekorativních předmětů inspirovaných českou lidovou hračkou,“ říká hlavní organizátorka trhů Jolana S. Izbická.

Do Berouna dorazí i Jan Radosta z Keramiky u Kočků, který je podle Izbické oblíbený nejen díky jeho výrokům, ale též pro jeho lehce připálenou topinku s česnekem, kterou připravuje na starých kamnech kaborkách. „Keramické výrobky v jejich dílně vznikají výhradně točením na hrnčířském kruhu. Zbytek je pak na malířkách, které výrobkům dají tvář. Dekorace vznikají z volné ruky štětcem podglazurovou malbou a vycházejí z lidové tradice jižních Čech. Nejčastěji se objevují rostlinné motivy, které rádi kombinují s proužky a puntíky,“ popisuje organizátorka.

Mezi mladší nováčky se představí i Jaroslav Marek, jenž se věnuje především čajové keramice a patří mezi takzvané dřevopaliče. S pomocí asijské pece Anagama na povrchu keramiky dosahuje specifické barevnosti a popelového náletu, který při vysokých teplotách kolem 1300 stupňů Celsia vytváří zajímavou přírodní glazuru.

„Úplně poprvé předvedeme tvorbu Magdaleny a Václava Krupilovích z RezCyklu, kteří žijí a tvoří v srdci Brd. Jejich hrnečky s duší přírody vypadají jako plecháček, ale jsou keramické. Také sbírají staré poklady, které už nikdo nepotřebuje, a vdechují jim druhý život,“ dodává Izbická.

Trhy v Berouně jsou významnou součástí oslav Dnů evropského dědictví

Dny evropského dědictví začínají sobotou 10. září a potrvají až do následující neděle 18. září a dávají lidem možnost navštívit nejzajímavější památky po celé republice. Beroun nebude výjimkou. V této souvislosti se mezi keramiky představí na dvacet vystavovatelů z Evropy, kteří budou prezentovat kulturu své země. „Vůbec nejpočetnější skupina přijede z Maďarska, dále pak Slovenska, Polska, Rumunska, ale i Německa, Bulharska a vzdáleného Turecka a Dánska.,“ říká Izbická.

Mezi doprovodný program bude patřit tradiční soutěž keramiků. Na trávníku uprostřed náměstí budou vystavena soutěžní díla a v sobotu ve 14 hodin vyhlásí vítěze. Soutěžní práce bude hodnotit osmičlenná odborná porota. Dále se v Muzeu berounské keramiky bude konat výstava tvorby keramika a pedagoga Karla Frantela s názvem V zátiší.

Berounské Hrnčířské trhy by bez kapel, dobrého jídla a pití nemohly existovat. Organizátoři tak doufají, že kvůli pandemii koronaviru nenastanou žádná omezení. „Věříme, že si atmosféru trhů užijeme tak, jak tomu vždy bývalo. Program i počet stánků s jídlem je sice stále o trochu menší, ale určitě si každý přijde na své,“ konstatuje Izbická.

Chybět tak nebudou řecké speciality, domácí langoše, slovenské sýry, indická a thajská kuchyně, slané a sladké koláče či domácí tortilly. Do vinařského koutku mohou zájemci ochutnat kvalitní vína a burčák převážně od vinařů z Moravy. Pro pivaře bude připravený zlatavý mok z kunratického minipivovaru Muflon a tradiční chlazená Plzeň. Nebude chybět ani široká škála nealko nápojů včetně voňavé kávy. K tomu všemu zahrají umělci domácí i ze zahraničí. Hrát se bude ve vinném koutku a volně po celém náměstí, včetně náměstí J. Barranda, kde si Městské kulturní centrum Beroun připravilo hudební program.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Mimořádné parkoviště bude letos opět zdarma na závodské louce u Berounky. Zde lze místo parkovného přispět berounským neziskovým organizacím. Dále pak půjde zaparkovat na dvou placených parkovištích P+R blízko vlakového nádraží.