Naštěstí z jejích slov vyplynulo, že údaje o této nehodě nerozšíří ty nejsmutnější statistiky. „Řidič z osobního vozidla Hyundai byl převezen s lehkým zraněním na vyšetření do pražské nemocnice, druhý z řidičů vyvázl bez zranění,“ konstatovala mluvčí. S dodatkem, že pravděpodobného viníka nehody policisté na místě zadrželi jako podezřelého ze spáchání trestného činu. „Za ohrožení pod vlivem návykové látky ho zřejmě nemine trest odnětí svobody, zákaz činnosti nebo peněžitý trest,“ míní Schneeweissová.

close Nehody s následky na životě a zdraví ve Středočeském kraji v roce 2022. info Zdroj: Policie ČR zoom_in Nehody s následky na životě a zdraví ve Středočeském kraji v roce 2022.

Zdaleka ne všechny bouračky, včetně těch, za nimiž stál vliv alkoholu nebo drog, končí relativně příznivě. Ukazuje to policejní vyhodnocení dopravní nehodovosti za uplynulý rok. Na středočeských silnicích loni zemřelo 76 lidí, při nehodách v Praze 17. Počet bouraček s následky na životě a zdraví se proti předchozím letům zvýšil. Silnice v okolí metropole se z pohledu čísel mohou jevit jako „nejnebezpečnější“ v celé republice – nicméně Středočeský kraj je největší (i nejlidnatější) – a má také nejdelší silniční síť.

Nehody mění život spoustě rodin

V roce 2022 policisté ve středních Čechách řešili celkem 15 128 nehod. Vedle zmiňovaných 76 obětí při nich bylo 280 lidí zraněno těžce a 3105 lehce. Metropole zaznamenala výraznější meziroční pokles počtu nahlášených nehod – i tak však hlavní město drží republikový „rekord“ s 15 475 bouračkami. Vedle 17 vyhaslých životů při nich policisté zaznamenali 196 těžkých a 1829 lehkých zranění. Hmotné škody se jak v Praze, tak ve středních Čechách vyšplhaly na 1,3 miliardy korun; v hlavním městě byly o něco vyšší.

Nelichotivé vůdčí postavení mají Praha a okolí v počtu událostí spojovaných s vlivem návykových látek. V alkoholu s nimi může „soupeřit“ jižní Morava, z pohledu drog zase Ústecký kraj. Ve středních Čechách policisté loni odhalili alkohol u 615 nehod (3,15 procenta) a drogy v 47 případech (0,24 procenta), v Praze měl alkohol na svědomí 458 nehod (2,52 procenta) a drogy 31 (0,17). Z hlediska celorepublikového průměru si nicméně lidnatý metropolitní region nestojí tak zle, jak by napovídala absolutní čísla: při porovnání procent jsou na tom jiné regiony podstatně hůř. Nejhorší je Karlovarský kraj: alkohol 4,91 procenta a drogy 0,52. Průměr za celou zemi nabízí hodnoty 3,47 a 0,21 procenta.

Smolné pátky, tragická pondělí

Středočeský kraj i s Prahou uprostřed měly na celkových počtech nehod významný podíl. Dohromady v nich policisté evidovali 30,6 tisíce nehod, přičemž celostátně jich bylo 98,4 tisíce – na metropolitní oblast jich tudíž připadlo 31 procent. Událostí s následky na životech či zdraví policisté celorepublikově zaznamenali 19,7 tisíce – a z toho 2688 ve středních Čechách a 1739 v Praze (dohromady tedy 22,4 procenta).

V průměru na jeden den vychází 267 nehod a průměrná škoda 20,78 milionu korun. Na každou hodinu pak připadá hmotná škoda ve výši 861 tisíc – a průměrná škoda na jednu nehodu dosahuje 76,6 tisíce. Mimochodem: tyhle hrátky s čísly ukazují, že dopravní nehodu loni Policie ČR měla nahlášenu zhruba každých pět minut. Rozdíly jsou ale patrné jak během dne, tak i v průběhu týdne. Nejvíce nehod se stalo v pátek, naopak nejméně v neděli. Obětí však policisté napočítali nejvíce při pondělku.

Cekově loni na silnicích zemřelo 454 osob; nejvíce řidičů osobních aut (179), chodců (74), spolujezdců v osobních autech (66), motorkářů (55) a cyklistů (42). K nejtypičtějším příčinám tragických nehod se řadí – jako ostatně již tradičně – příliš rychlá jízda, přejetí do protisměru a nevěnování se řízení. Alkohol měl na svědomí 46 životů, drogy pět. Bez obětí na životech se loni obešlo pouze 111 dnů.