Lze nicméně zaspekulovat, že by situace v regionu mohla být daleko méně utěšená, kdyby se Středočeši nechovali zodpovědně. Poznatek z jednání krajského krizového štábu vypíchla hejtmanka Petra Pecková (STAN), z jejíchž slov plyne, že odolnost Středočechů proti těžkému průběhu onemocnění je v rámci republiky mimořádná. Ukazuje to současné započtení očkování a imunizace proděláním onemocnění. „Sedmdesát pět procent celé populace ve Středočeském kraji je chráněno proti závažným následkům covidové nákazy,“ připomněla. A zdůraznila, že jde o nejvyšší číslo v rámci České republiky.

Online reportáž

Jasná převaha třetích dávek

Očkování proti covidu-19 ve středních Čechách pokračuje, přičemž jednoznačně převažuje podávání třetích, takzvaných posilujících dávek v podobě látky od dodavatele Pfizer/BioNTech. V minulých dnech očkování ve středních Čechách převyšovalo deset tisíc podaných dávek denně. Ve čtvrtek jich bylo 9774, přičemž jako aplikované třetí dávky vakcíny od Pfizeru je z nich evidováno 7737 injekcí. Zřejmě jich bylo ještě více, protože u 1324 očkování záznam podrobnějších informací zatím chybí. Od stejného výrobce dále bylo použito 411 prvních dávek a 273 druhých. Uplatnění jiných vakcín bylo zcela okrajové: Janssen 17 prvních dávek a dvě posilující, AstraZeneca dvě třetí.

Celkově již 919 tisíc Středočechů dostalo dohromady bezmála 2,2 milionu dávek; z 28 procent se nechali očkovat v Praze.

Objevuje se více dotazů

Lidé přicházející pro vakcínu mají nyní víc dotazů než dřív. Reagují na aktuální informace médií o varování Evropské lékové agentury (EMA), že příliš časté opakování posilujících dávek jen s odstupem několika měsíců by mohlo oslabit imunitní systém. Dozvídají se, že tohle se týká až plánování případných čtvrtých dávek, pátých a dalšího přeočkování. S jednoznačným doporučením se třetí dávkou neotálet se na Středočechy obrátil krajský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). „Posilující dávka významně snižuje riziko vážného průběhu a hospitalizace. Ostatně naprostá většina pacientů ve vážném stavu je neočkovaná. Proto chci vyzvat všechny, aby další očkování podstoupili,“ uvedl Pavlík.