Příznivé je sdělení, že to nemá trvat dlouho – a toto opatření se uplatní pouze během dne; s rušením nočního spánku se nepočítá. A není ani málo těch, kteří přesměrování provozu a pohled na letadla tam, kde běžně k vidění nebývají, uvítají.

Uzavíraní hlavní dráhy, při jejímž využívání starty i přistání letadel obtěžují lidi v okolí letiště i obyvatele mnohem vzdálenějších oblastí výrazně méně, tentokrát nesouvisí se stavebními pracemi nebo s rozsáhlejší modernizací, které by hlavní ranvej zcela vyřadily z provozu. Půjde o pravidelnou údržbu, která dlouhodobější a nepřetržitou výluku provozu nepotřebuje.

Výstava a ukázky práce vojenských zdravotníků na Vítězném náměstí.
Podívejte se: Vojenští zdravotníci proměnili Kulaťák doslova na bitevní pole

Na hlavní dráze se chystá údržba povrchu a značení, pravidelně opakovaná vždy na jaře a na podzim. Především jde o odgumování (odstranění šmouh z pneumatik přistávajících letadel) a opravy dilatačních spár; dojde také na obnovu vodorovného značení. V době mezi 31. říjnem a 11. listopadem má být kvůli tomu hlavní ranvej uzavřena během nejvýše pěti dnů – a to skutečně pouze v denních hodinách: v době mezi osmou a šestnáctou hodinou.

Přesný termín prací bude v rámci uvedeného časového intervalu stanoven v závislosti na počasí, připomněl manažer správy a rozvoje provozu ploch Miroslav Charvát. „Pokud nebudou mlha, nízké teploty nebo špatný vítr,“ upřesnil, kdy jsou příznivé podmínky.

Na aktuálně převládajícím větru a dalších meteorologických vlivech je také závislý směr leteckého provozu na vedlejší dráze, jejíž označení RWY 12/30 (jde o vyznačení magnetického směru děleno 10) v podobě dvou hodnot s rozdílem 18, odpovídajícím 180 úhlovým stupňům, značí obousměrný provoz ranveje. Zpravidla bývají vzlety směrovány nad Kladensko, zatímco na přistání bývají stroje naváděny „od Prahy“; počasí si však může vynutit i opak.

Hromadná dopravní nehoda na Palackého náměstí v Praze.
Obrazem: Při hromadné nehodě na Palackého náměstí v Praze bylo zraněno pět lidí

Hlavní dráha pražského letiště má označení 06/24. Provoz na ní zůstane v nočních hodinách zachován i v době údržbových prací. Je to dáno ohledem na lidi žijící v hustě obydlených oblastech Prahy a Kladenska. Z hlediska provozu letiště i samotných údržbových prací na ranveji by byla výhodnější její nepřetržitá uzavírka.