Setkání silničních vozidel značky Tatra se v Lužné uskuteční o víkendu 16.–17. července. Příznivcům značky i motorismu obecně nabídne příležitost obdivovat limuzíny, autobusy i užitkové stroje z různých produkčních období. Návštěvníci také dostanou možnost svézt se v tatrováckém motorovém voze M131.1: jako zvláštní vlak vyrazí na trasu z Lužné do Krupé a zpět. K vidění budou také na RC modely.

Není pochyb o tom, že stejně jako v pražském muzeu se i na srazu v Lužné stane tarovácká Puma jedním z nejokukovanějších exponátů. Má totiž za sebou nějaké úspěchy! Představovaná Puma je autentický vůz, s nímž Loprais čtyřikrát startoval v Rallye Dakar – a vždy stanul na stupních vítězů. V letech 1998, 1999 a 2001 s touto T815 vyhrál kategorii kamionů – a v roce 2000 dojel na celkovém druhém místě.

Po roce 2001 už tato tatrovka závodit nemohla – zabránila tomu změna technických pravidel. Nadále ale zůstala velmi obdivovaným strojem, představovaným při různých příležitostech. Od loňského května je s přestávkami k vidění v dopravní expozici Národního technického muzea, připomněla v pátek za pražské muzejníky Jana Dobisíková. „Od letošního jara už jako součást jeho sbírek,“ konstatovala.

Tatra 815 „Puma“
- Speciální sportovní dvounápravový nákladní automobil s pohonem všech kol.
- Vznětový motor je přeplňovaný, kapalinou chlazený, čtyřdobý, vidlicový osmiválec OHV.
- Zdvihový objem 15 874 cm3, výkon 440 kW (600 k); maximální rychlost 160 km/h. - Výrobce: Tatra Trucks a.s., Kopřivnice.
Zdroj: Národní technické muzeum