Pro lyžaře z Rakovnicka by to byla velmi dobrá zpráva. Nejbližší lyžařská střediska jsou vzdálená zhruba 1,5 hodiny cesty. Cesta ke kopci na Zdejcině by z Rakovníka trvala necelou půlhodinu. Vše má ale jeden háček. „Bylo by to super. Akorát si myslím, že je to nereálné. Vždyť tu skoro vůbec nesněží,“ řekl Miroslav Novák.

Zatímco i obyvatelé nedalekého Berouna se k tomuto záměru staví skepticky s tím, že se jedná o spekulace, samotní obyvatelé Zdejciny realizaci sjezdovky jako fámu neberou.

Proti výstavbě sjezdovky před časem začali hromadně podepisovat i petici. Ta má v současné době 1145 podpisů. Podepsali ji nejen obyvatelé Zdejciny, ale i Nižboru a dalších obcí. „Doslechli jsme se, že určitá skupina lidí uvažovala, že v obci Zdejcina, směrem dolů k Berounce, vybuduje lyžařskou sjezdovku,“ poznamenal Ivan Karas. Petice vyjmenovává 10 důvodů, proč sjezdovka na Zdejcinu nepatří, apeluje mimo jiné na nedostatečnou infrastrukturu a negativní ekologické dopady možné výstavby a provozu areálu.

Ohledně této investice už měl podle obyvatel Zdejciny zájemce v uplynulých letech oslovit město Beroun, obec Hýskov a začít vyjednávat i s vedením Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. To ale zmiňované instituce razantně popřely. Oficiálně se žádná taková záležitost na CHKO Křivoklátsko neprojednávala. Navíc, žádná žádost na posouzení, respektive povolení tohoto záměru, nebyla ani podána.

„O sjezdovce v katastru Zdejciny nevím vůbec nic. V životě jsem neviděl projekt, který by něco podobného řešil. Slyšel jsem pouze o záměru, a o tom, co by tam mělo být. Nic jsem ale neviděl,“ poznamenal místostarosta Berouna Michal Mišina s tím, že jestli nějaký investor bude chtít v katastru Zdejciny stavět sjezdovku, tak si musí zařídit projednání změny územního plánu, který s něčím podobným nepočítá. A to nejen územní plán města Berouna, ale ani Hýskova.