Bilance po skončení prázdnin tohle očekávání jen potvrdila, vyplývá z páteční informace mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Petry Effenbergerové. Za červenec a srpen připomněla 26 234 výjezdů. „Z čehož bylo 2 093 výjezdů k nezletilcům,“ doplnila.

Upozornila také, že v létě tradičně přibývá i zásahů zdravotníků u dopravních nehod, z nichž mnohé mají na svědomí nezodpovědnost, přecenění svých schopností či únava. Během letošních prázdnin šlo o 1 366 bouraček.

Že pomoc potřebují opilí lidé, je prý běžné po celý rok; obzvlášť v pátek večer a v sobotu. Během prázdnin nicméně počty ještě vzrůstají. „Navíc s alkoholem a drogami experimentují i děti,“ připomněla mluvčí – a hned sáhla pro argument do statistik: intoxikaci řešili záchranáři v 492 případech, z toho devadesátkrát se jednalo o nezletilce.

Jedním dechem Effenbergerová upozornila, že alkohol se často uplatňuje i u další sledované kategorie, jíž jsou výjezdy k napadeným osobám. Jejich počet se za prázdniny vyšplhal na 408; z toho dětských obětí útoku bylo 18. Nárůst zaznamenali zdravotníci také v případě psychiatrických diagnóz či sebevražd. Jen pacientů s agresivní psychózou měli 172!

Typickými letními zásahy jsou kolapsy z horka – a letošní rok nebyl v tomto směru výjimkou. „Lidé často podcenili pitný režim a nebrali ohled na svůj aktuální zdravotní stav. Výjimkou nebyli ani senioři nebo rodiče s kojenci, kteří pobývali na slunci i v době největších veder,“ zmínila mluvčí případy, které by se daly označit až jako lehkomyslnost, či dokonce hazardérství.

Nepřekvapili ani zahrádkáři či chataři se svými úrazy, jichž proti dřívějšku neubylo. Za rizikové činnosti zkušenost zdravotníků ze sanitek dovoluje označit štípání i řezání dřeva, opravy střechy či prořezávání stromů. Tradičně vzrůstají také počty úrazů sportovců – včetně těch rekreačních. Zvláště když někteří opustí kanceláře – a o dovolené se snaží „dohonit“ všechen pohyb, který během roku zanedbali (a vlastně na něj jejich tělo ani není zvyklé).

„Podle typu zranění a okolností jsme schopni spočítat, že 166 důvodů k výjezdům sanitního vozu vzniklo pracovní činností, 814 rekreační činností – a 236 výjezdů bylo ke sportovcům,“ poznamenala Effenbergerová.