Inovativní sociálně aktivizační program, který začal od letošního července v kolínském K-centru, pomáhá právě bývalým uživatelkám legálních i nelegálních drog, aby se tato úskalí naučila zvládat s nadhledem a čistě, bez drog. Zapojené klientky mohou zůstat v anonymitě a jejich účast v programu je zcela dobrovolná.

O potřebnosti projektu zaměřeného právě na matky s drogovou minulostí vypovídají čísla. Již během prvních pár měsíců se do programu přihlásil takový počet matek nebo těhotných žen, který byl původně plánován na celý rok.

„Je skvělé vidět odhodlání těchto žen, matek, čelit těžkostem a nevzdávat se, často i pod vážnějšími problémy, které se za nimi táhnou z jejich drogové minulosti," řekla sociální pracovnice Eva Benešová, která vede tento program a sídlí v prvním patře K-centra.

Komplexní pomoc

V rámci programu dochází ke spolupráci s pracovníky OSPOD (orgánu sociálně-právní ochrany dítěte), AT poradnou, sociálním odborem města, oblastní nemocnicí, neziskovými organizacemi a dalšími subjekty. Jde tedy o komplexní pomoc, která vede k sociální stabilizaci klientek programu.

„Ženy se postupně začleňují do běžných rodičovských aktivit a skupin. Dochází ke zlepšování kvality života matek a především jejich nezletilých dětí," dodala ke smysluplnosti programu Eva Benešová, která se jen v prvním měsíci projektu sešla s klientkami celkem padesátkrát.

Program nezůstává jen u poradenství, praktických nácviků, poradenství. Benefitem projektu jsou také vzdělávací besedy a odborné semináře určené právě pro matky bývalé uživatelky.

Dozvědět se více o programu o i probíhající spolupráci zapojených subjektů, potkat se s Evou Benešovou, budou mít zájemci příležitost na blížícím se Festivalu sdílení dobré praxe v Kolíně ve čtvrtek 22. září. Podrobnosti ZDE.

Čtěte také: V Kladně zahájila činnost ambulance pro drogově závislé teenagery

Monika Březinová