Zvon váží 9801 kilogramů a jeho hmotnost symbolizuje počet zvonů rekvírovaných během druhé světové války v protektorátu. Naposledy došlo k umístění obdobně velkého zvonu v Čechách před téměř pěti sty lety, kdy byl pro katedrálu sv. Víta ulit zvon Zikmund. Zvon #9801 odlilo nejstarší zvonařství v Rakousku – dílna Grassmayr z Innsbrucku.

Fotogalerie: Zvon #9801 pro Prahu už je odlitý, rozeznít by se měl v srpnu

Do Prahy se pak zvon dostal mimo jiné lodní dopravou letos v srpnu. Loď v závěru cesty vyplula z Mělníka, kde se konala zkouška zvonění, především síly a tónu hlasu. Plavba vedla přes zastávku v Nelahozevsi. Cíl plavby ležel v hlavním městě, kde zahalený zvon čeká na svůj poslední srpnový přesun na místo oficiálního odhalení.

Veřejnost bude moct u Smetanova nábřeží vidět zvon do konce září, následně se přesune na další místo v Praze na Vltavě. Zvon #9801 bude v budoucnu darován Praze a trvalé umístění najde symbolicky na Rohanském ostrově, odkud nacisté zabavené zvony odváželi do Říše. Zvonice by měla být součástí Parku Maniny, jehož revitalizace se v současnosti připravuje.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Vzniku zvonu přispěla sbírka, kterou organizoval spolek Sanctus Castulus. Ten sdružuje pražské zvoníky, mimo jiné i jednoho z iniciátorů sbírky a zvoníka Ondřeje Boháče. Ten je také ředitelem pražského Institutu plánování a rozvoje. „Ale dění kolem zvonu #9801 se věnuju jako zvoník a soukromá osoba, ne jako ředitel IPR,“ upozorňuje Boháč. Dalšími členy kolegia jsou třeba producent Marek Vocel, publicista a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět či kosmický inženýr a zvoník Jan Lukačevič.