Benešov přitom v této oblasti dlouhodobě vede, podnikatelům se ve městě daří z hlediska srovnání ve Středočeském kraji. Za posledních deset let se ve výzkumu umístil pětkrát na špici, dvakrát na druhém místě, dvakrát na třetím. To je výjimečný výsledek i ve srovnání s jinými kraji.

„Úspěch je daný především tím, že Benešov je dobře dostupný, je blízko Prahy, máme dost rozvojových ploch a také dost investujeme, a hlavně jsme město, které nemá žádné dluhy,“ uvedl místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Podle jeho slov tak město může nabídnout dostatek rozvojových ploch. „Jsme město otevřené, snažíme se, aby se Benešov dále rozvíjel. Máme zrekonstruovaný vodovod, máme zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod, takže nemáme problém se zvyšováním počtu obyvatel,“ podotkl místostarosta.

Jak se daří v soutěži Středočeskému kraji?
Z hlediska srovnání krajů byly pro Středočeský kraj vůbec nejúspěšnějšími roky 2011, 2013 a 2016. V prvním případě dosáhl Benešov na šestou pozici, o dva roky obsadil Benešov na čtvrtou příčku a zároveň Příbram skončila druhá. V roce 2016 se šest měst ze Středočeského kraje umístilo v celorepublikové TOP50, přičemž Benešov bral opět na krásné čtvrté místo.

Benešov aktuálně plánuje investice do dopravy. „Stavíme parkovací dům, přestavujeme dopravní terminál, který zahrnuje autobusové a vlakové nádraží, aby se propojily tyto dva uzly,“ dodal Roman Tichovský.

Benešov se opakovaně umísťuje v celorepublikové TOP10 v kritériích podílu podnikatelů a dlouhodobé nezaměstnanosti. O vstřícném přístupu radnice k podnikatelům svědčí dobré výsledky v testu elektronické komunikace, která se ověřuje fiktivními telefonickými a e-mailovými podnikatelskými dotazy.

O výzkumu Město pro byznys
Cílem srovnávajícího výzkumu, který se věnuje podnikatelskému prostředí a přístupu veřejné správy, je vytvořit diskusní platformu na téma možností podpory malého a středního podnikání ze strany samospráv. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele, ale i veřejnost jsou díky výzkumu k dispozici výsledky, které zahrnují všechny důležité informace a statistická data ze sledované oblasti. Do výzkumu je automaticky zapojeno 205 měst s rozšířenou působností a 22 městských částí Hlavního města Praha. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Eurovia CS.

Stříbrná Příbram se v posledních deseti let dokázala ve Středočeském kraji umístit dvakrát druhá a třikrát na třetí příčce. Celorepublikově se město doslova blýsklo v roce 2013, kdy dosáhlo až na pomyslnou stříbrnou medaili. Příbram si může zakládat na dobrém hospodaření radnice a z oblasti podnikatelského prostředí například na vysokém růstu počtu ekonomických subjektů.

"Příbram se v minulosti bolestivě potýkala se změnou z hornického města na moderní město zaměřené na kulturu, sport, vzdělávání a byznys. Mezi hlavní výhody Příbrami patří infrastruktura, vstřícnost veřejné správy a stabilně i ceny stavebních pozemků. Dálnice D4 je přímo na hranici katastru města s dojezdovým časem na Smíchov asi 35 minut. V neposlední řadě má Příbram jedno z nejlepších hodnocení v oblasti středoškolského odborného vzdělávání. Příbram je nepochybně město pro byznys a velmi si druhého místa ceníme," řekl místostarosta Příbrami Martina Buršíka.

Výsledky Město pro byznys desetiletí Středočeského kraje
 1. Benešov
 2. Příbram
 3. Brandýs nad Labem - Stará Boleslav
 4. Beroun
 5. Mnichovo Hradiště
 6. Lysá nad Labem
 7. Poděbrady
 8. Dobříš
 9. Vlašim
10. Kladno
11. Kralupy nad Vltavou
12. Rakovník
13. Mladá Boleslav
14. Votice
15. Černošice
16. Sedlčany
17. Kutná Hora
18. Říčany
19. Slaný
20. Kolín
21. Český Brod
22. Nymburk
23. Hořovice
24. Čáslav
25. Neratovice
26. Mělník

Bronzový Brandýs nad Labem - Stará Boleslav se může z dlouhodobého hlediska v kraji pochlubit třemi stříbry a jedním bronzem. V rámci celé České republiky se probojovala nejvýše v roce 2017 na desáté místo. Vděčí za to především vysokému přírůstku obyvatel, vysokému přírůstků ekonomických subjektů a také nízké nezaměstnanosti.

„Motivaci pro další rozvoj samozřejmě máme, všeobecně podporujeme malý i velký byznys,“ řekl starosta Vlastimil Picek. Ve městě je řada velkých společností. „Trochu nám nahrává naše poloha. Nejen, že jsme na dálničním tahu D10, ale i v blízko Prahy. Navíc velmi aktivně v této oblasti spolupracujeme s krajskou hospodářskou komorou,“ uvedl.