„Spolupráce s jižními Čechami je logická, protože Vltava pramení na Šumavě a přes jižní Čechy pokračuje na území středních Čech, než se u Mělníka vlévá do Labe,“ poznamenal středočeský radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler (ANO).

„Přehradní nádrže Orlík a Slapy se stávají častějším cílem vodních turistů s malými plavidly, kteří vyrážejí z Budějovicka,“ upozornil, že v této oblasti je důležité rozvíjet spolupráci s partnery z Jihočeské centrály cestovního ruchu. I proto je podle Draxlerových slov důležité, že se kraj festivalu zúčastní – a bude moci představit možnosti dovolené na Vltavě ve středních Čechách.

Zúčastní se rozličné subjekty

V rámci festivalu, jehož program se stejně jako loni rozčlení na části odbornou (věnovanou vizím rozvoje Vltavské vodní cesty) a pro veřejnost, budou své nabídky a plány představovat nejen Jihočeský a Středočeský kraj. Nemá chybět ani Povodí Vltavy, jež se může pochlubit třeba modernizací zdvihadla pro rekreační lodě na Orlíku, stejně jako ministerstvo dopravy, Ředitelství vodních cest ČR a státní plavební správa.

Nebo města i obce navlečené na šňůrku vodního toku. Či přímo rozmanité subjekty, které kolem Vltavy i rovnou na řece rozvíjejí aktivity v oblasti cestovního ruchu; včetně lodní dopravy turistů. Na návštěvníky sobotního programu budou stejně jako loni čekat například vyhlídkové plavby, prezentace plavidel včetně ukázky hausbótů či nabídka speciálně určená dětem.

Zájem o turistiku na Vltavě rok od roku stoupá. Podle odborníků na to má vliv i zkvalitnění a rozšíření služeb provozovatelů veřejné vodní dopravy a půjčoven lodí, stejně jako dalších služeb v okolí řeky.

Ilustrační snímek.
Zvítězit nad koronavirem má Číně pomoci sto tisíc od Středočechů
Ilustrační foto
Energetická kalamita už je minulostí