To vše bude zřejmě patřit k hlavním tématům již tradičního setkání vedení kraje se starosty středočeských měst a obcí, jež v úterý 10. prosince hostí kongresový hotel Clarion v pražských Vysočanech. A řeč nepochybně dojde také na to, jak by politici na krajské i celostátní úrovni mohli co nejlépe přispět k odstranění těžkostí, s nimiž se při své práci potýkají představitelé středočeských radnic.

Dříve, než o novinkách i chystaných změnách dotýkajících se jim svěřených resortů pohovoří jednotliví členové rady kraje, dostanou prostor k vyjádření hosté. Již potřetí na sjezdu středočeských starostů pohovoří premiér Andrej Babiš (ANO) – a z vládního týmu nedorazí sám. Společně s ním přislíbila účast také čtveřice ministrů: dopravy, zemědělství, životního prostředí a pro místní rozvoj; ohlášeno je rovněž vystoupení šéfa Ředitelství silnic a dálnic. Původně hejtmanství avizovalo rovněž přítomnost ministra průmyslu a obchodu; jeho účast však aktuální pozvánka již nezmiňuje.

Odpolední programový blok bude patřit již tradičním individuálním setkáním zástupců radnic s jednotlivými krajskými radními a vedoucími úředníky vybraných odborů krajského úřadu. O jejich rady k chystaným projektům mívají zájem zvláště reprezentanti malých obcí, kteří se na rozdíl od představitelů velkých měst nemohou opřít o vlastní úřednický aparát s experty na rozmanité obory i oblasti úřadování.

Název této části programu je tak docela příznačný: Trh služeb Středočeského kraje pro starosty obcí. Ti už z minulosti vědí, že „od kraje“ lze získat nejen rady a konzultace, ale je možné domluvit se i na konkrétní pomoci úředníků sedících v Praze.

Vystoupení chystaná na setkání vedení kraje se starosty obcí
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO)

Ministři vlády:
ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD)
ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO)
ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO)
ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO)
Ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl

Členové rady kraje:
radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO)
radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler (ANO)
radní pro oblast investic a veřejných zakázek Martin Herman (ANO)
radní pro oblast sociálních věcí Aneta Heřmanová (ČSSD)
radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD)
náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast financí a evropských fondů Gabriel Kovács (ANO)
statutární zástupce hejtmanky a náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD)
radní pro oblast dopravy František Petrtýl (ANO)
radní pro oblast majetku a ICT Josef Řihák (ČSSD)
radní pro oblast školství Zdeněk Seidl (ČSSD)

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje