„Nechte se okouzlit krásou rostlinného těla, podivuhodnými tvary a pestrými barvami květů orchidejí!“ láká Botanická zahrada hlavního města Prahy na facebookových stránkách.

Ve čtvrtek měli možnost si aranžmá i jednotlivé druhy rostlin prohlédnout novináři. Slavnostního zahájení se zúčastnili ředitel botanické zahrady Bohumil Černý, primátorův náměstek Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu - STAN) a také kmotry výstavy, mezi nimiž byla třeba herečka Ivana Chýlková či modelka Pavlína Němcová. 

Orchideje ve Fata Morganě
Výstava bude otevřená každý den mimo pondělí od 9 do 19 hodin. Potrvá do 31. března. Botanická zahrada nabídne i přednášky a workshopy.

„Sbírka orchidejí byla v trojské botanické zahradě založena v roce 1995. V současnosti čítá už přes 2300 druhů a zhruba dvojnásobný počet rostlin. Orchideje zahrada získává částečně nákupem od specializovaných firem, výměnou s jinými botanickými zahradami nebo na základě povolení z přírody,“ uvedla Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin. 

Orchideje budou k vidění v pražské Troji už potřinácté, letos však botanická zahrada slaví 50. výročí od svého vzniku, autoři si proto dali záležet. Floristka Klára Franc Vavříková zvolila jako podklad prvek kruhu - symbol nekonečna, koloběhu života, štěstí a naděje, přátelství i věrnosti. „Je to pozitivní obrazec, který vás bude provázet celou výstavou,“ tvrdí Botanická zahrada Praha.

„Celá expozice bude hýřit barvami, jež osobně ráda připodobňuji k chutím a vůním. Na výstavě se tak návštěvník setká například s pomerančem, čokoládou, kokosem, mentolem, jahodovou, malinovou a vanilkovou zmrzlinou a možná i s kávou. Chybět nebude barevnost pavího pera a krve. Prostě Fata Morgana,“ popisuje autorka Franc Vavříková.

Návštěvníkům budou ve skleníku k dispozici také nové informační panely. Lidé uvidí pralesní miniatury i orchideje polopouště s listy tvrdými jako plech. Zjistí také, která orchidej má největší květ, jaká k životu nepotřebuje listy nebo která z orchidejí je nejmenší.