Po několika minutách byly schváleny i další body, kterými byly návrhy na jmenování nových členů vedení radnice. Novým starostou se stal dosavadní místostarosta Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk, ZpN).

První místostarostkou byla zvolena Adriena Gabrielová (ANO 2011), druhým místostarostou Jan Ritter mladší (Nymburští demokraté). Dalšími členy rady města byli jmenováni Tomáš Danzer (ZpN), Marek Velechovský (TOP 09), Ladislav Gabriel (ANO 2011) a Ivan Černovský (Nymburští demokraté).

V tu chvíli již bývalý starosta Tomáš Mach se volby nového vedení nezúčastnil 
a neskrýval svoje zklamání 
z postupu svého zástupce 
a nového starosty Pavla Fojtíka. Právě on totiž odvolání celého vedení radnice navrhl, aby pak stanul na postu nejvyšším.

„Nemám slov. A velmi mě to mrzí. Myslel jsem si, že mám vedle sebe člověka, který drží chlapské slovo. Ještě na včerejší schůzce říkal, že je všechno v pořádku. A pak se stane tohle," prohlásil ve středu rozčarovaný Tomáš Mach.

Dlouhodobé neshody

Naopak nový starosta Pavel Fojtík bezprostředně po svém zvolení uvedl, že situace nazrávala k podobnému řešení už dlouho. „Neshody jsou dlouhodobé a jedná se především o neplnění programových priorit, které jsme si na začátku volebního období stanovili. Navíc vázla komunikace. Například zatím nedošlo k žádné schůzce ohledně investic pro příští rok," řekl krátce po svém zvolení Pavel Fojtík.

Nymburskou radnici tak 
v následujícím období povede koalice složená z těchto volebních seskupení: Změna pro Nymburk, ANO 2011, Nymburští demokraté a TOP 09.

Členové dosavadního vedení města byli 
z postupu svých kolegů překvapeni. Někteří jej 
v mírné nadsázce neváhali označit za puč. „Ne že by některé náznaky podobné řešení nepřipouštěly, nicméně překvapení to je," připustil dosavadní radní zodpovědný za investice Zdeněk Vocásek (ODS).

Krajské volby ve hře?

Část dosud koaličních zastupitelů, kteří se tak během několika minut ocitli v roli opozice, označila celé dění za promyšlené jednání před blížícími se krajskými volbami. A tím i za zviditelní těch subjektů, které změny ve vedení radnice vyvolaly. To však nový starosta důrazně odmítá.

„Ano, slyšel jsem také to zdůvodnění, že se jedná především o krajské volby. To chci důrazně odmítnout. Vše vyplynulo ze situace na místní radnici, kterou poškodily i některé poslední kauzy bývalého starosty. Věřím, že nová koalice pohne děním v Nymburce více kupředu," uvedl Fojtík.

Čtěte také: Starostové i radní si polepší, jejich odměny se zvýší