Právě na jeho adresu v minulosti směřovala řada kritických vyjádření od lidí komentujících politické dění v Kolíně – a majících jiné favority. A nechyběla ani slova rázná, jež Herman vnímal jako výhrůžky násilím. Některé z výroků na sociálních sítích proto předal k řešení právníkovi. Bylo mezi nimi i facebookové sdělení muže, o němž Herman ví, že pracuje u policejní ochranné služby – podílí se tedy na zajišťování bezpečnosti ústavních činitelů a dalších významných osob.

A nyní Herman informoval o tom, že pisatel byl v rámci policie potrestán (osoby ve služebním poměru totiž za jejich delikty postihují nadřízení služební funkcionáři). Plyne to podle jeho slov z dopisu, který jeho advokát obdržel od ředitele Ochranné služby Policie ČR Jiřího Komorouse.

„Dne 22. ledna 2020 bylo vydáno rozhodnutí ředitele Ochranné služby Policie České republiky ve věcech kázeňských dle ustanovení § 189 odst. 1 zákona č. 361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, které nabylo právní moci dne 14. února 2020,“ citoval Herman jeho obsah. Zmiňovaný paragraf hovoří o řešení „jednání, které má znaky přestupku“.

Trest policista skutečně dostal

Že se zmiňované rozhodnutí skutečně týká uložení kázeňského trestu (a nikoli třeba upuštění od jeho uložení, případně odložení věci) potvrdil ve čtvrtek Deníku mluvčí policejního prezidia David Schön. Byl nicméně stručný. „Mohu potvrdit, že s jedním příslušníkem zmiňovaného útvaru bylo v dané věci vedeno kázeňské řízení, které již bylo ukončeno. Policista byl služebním funkcionářem potrestán,“ konstatoval Schön. „Nic dalšího k věci nelze sdělit,“ uvedl mluvčí.

Jak na svém pracovišti dopadl jeho kritik, neví podle svých slov ani Herman. „Na základě dokumentu, který jsem obdržel, i podle mých dalších informací byl dotyčný policista skutečně potrestán. Způsob nebo výše trestu mi dle zákona nemohly být sděleny z důvodů ochrany osobních údajů,“ sdělil Deníku.

Netají však své uspokojení nad tím, že policejní ředitel zareagoval podle jeho představ. „Je to dobrý signál, že nikdo nemůže beztrestně veřejně vyhrožovat násilím za politickou činnost,“ míní Herman. „Jsem rád, že to tak vyhodnotila přímo policie u svého příslušníka; tam mi to přišlo nejvíc za hranou,“ zdůraznil.

Spolustraníci kolegu podpořili

Přikyvuje i Hermanův stranický kolega, středočeský radní pro oblast zdravotnictví a bezpečnosti – a profesí právník – Robert Bezděk. „Je naprosto nepřijatelné, aby někomu bylo vyhrožováno fyzickým násilím, případně dalšími odvetnými kroky, za to, že jako zastupitel zvolený občany Kolína provádí svou opoziční práci,“ řekl Bezděk, jenž připomněl, že klub krajských zastupitelů ANO se v minulosti vyslovil na Hermanovu podporu.

„Navíc je velmi znepokojující, pokud řádně zvolenému zastupiteli vyhrožují zaměstnanci města Kolína, městských firem, případně dokonce příslušníci Policie ČR,“ uvedl dále Bezděk. Jestliže hovoří o i vyjádření dalších lidí, ví proč. Bylo totiž podáno trestní oznámení v souvislosti s komentáři dalších lidí z Kolína na Hermanovu adresu.

Leták se smyšleným jménem

Nechtěně „populárním“ se stal Herman v Kolíně především v souvislosti s posledními komunálními volbami, před nimiž nechal pod smyšleným jménem vytisknout a roznést leták ostře kritizující tehdy znovu kandidujícího starostu Víta Rakušana (STAN) a jeho tým. Vyšlo ale najevo, kdo za touto tiskovinou stál doopravdy. Věc následně prošetřovali i policisté, avšak případ odložili s tím, že neshledali protiprávní jednání.

Herman své pohnutky vysvětloval tím, že se se dozvěděl závažné informace k hospodaření města za vedení Rakušana, svého politického protivníka na městském i krajském kolbišti, a měl za to, že by tyto údaje měli znát občané města. Nepřál si však, aby s jejich veřejným sdělováním byla spojována organizace hnutí ANO, v jejímž čele stojí. Podivoval se také, že v Kolíně všichni řešili, kdo leták vydal, ale nikdo se nepozastavil nad údaji, které v něm byly obsaženy.

Výrok, kvůli němuž byl údajně trestán policista:
"Hermanečku, ty tlamo vypasená, aby ses nedivil, až ti někdo dá loket s rozeběhem… seš nevídaný koledník, vážně si koleduješ, až ti někdo dá lívanec za krk. Jsme slušné město, nechceme tu nepokoje, které vyvoláváš…"
Zdroj: @martin.herman.kolin