Do rozhodování ve správním řízení v této věci byl zapojen i středočeský krajský úřad, který loni řízení o přestupku zastavil. Na politické scéně to vyvolalo velký poprask, přičemž často zaznívala slova o tom, že v čele středočeského hejtmanství stojí právě Babišova stranická kolegyně (a dokonce místopředsedkyně hnutí, kterému premiér předsedá) Jermanová. Proti spekulacím, že mohla mít na výsledek vliv, se ostře ohrazovali jak hejtmanka, tak ředitel krajského úřadu Jiří Holub.

Shodně zdůrazňovali, že hejtmanka jako představitelka samosprávy nemůže rozhodování v rámci výkonu přenesené působnosti státní správy jakkoli ovlivnit: prostě do toho nemá co mluvit. Oba ujišťovali, že tak skutečně nečiní. Odkázali rovněž na odbornost i odpovědnost konkrétních úředníků na kraji, kteří projevili opačný názor než lidé z Městského úřadu Černošice, projednávající věc v první instanci.

Ilustrační foto.
V souvislosti s církvickým ohniskem koronaviru přibyl ve středu jediný pacient

Jestliže nejvyšší státní zástupce Zeman ve středu oznámil, že po prozkoumání podkladů nepodá správní žalobu, jíž by se v této věci snažil zvrátit rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje (protože nehledal závažný veřejný zájem, který podání takové žaloby podmiňuje), nezůstala hejtmanka mlčet.

„Když naši političtí konkurenti STAN, Piráti a ODS rozpoutali mediální kampaň ohledně úlohy středočeského krajského úřadu v posuzování střetu zájmů premiéra, žádala jsem politické subjekty, aby se zdržely komentování a spekulací o probíhajícím správním řízení státní správy do doby, než toto bude ukončeno. Nestalo se tak,“ připomněla ve středu Jermanová. „Byli jsme svědky hrubých nařčení mojí osoby z ovlivňování správního řízení, tedy páchání trestného činu. Hlavně však byla zpochybňována integrita a profesionalita úředníků,“ zdůraznila, že v debatě kolem údajného střetu zájmů premiéra zaznívaly nejen politické proklamace, ale i obviňování konkrétních lidí.

Při dopravní nehodě v Praze zemřel ve služebním voze dvaatřicetiletý policista.
Jako strážník zachránil život seniorovi. Jako policistu ho zabila řidička

Zemanovo nynější rozhodnutí hejtmanka vnímá jako potvrzení, že kritici z řad politických oponentů neměli pravdu – přičemž hovoří o „velkém zadostiučinění“. „Pochybuji, že se všichni ti, co tak hlasitě obviňovali úředníky středočeského krajského úřadu, stejně hlasitě omluví,“ poznamenala.

Sám Babiš ve středu uvedl, že je rád, jestliže se uměle vytvořená kauza stala minulostí. Těm, kteří se proti němu vymezovali, radí, aby se pustili se stejnou vervou do počínání, které občanům přinese skutečný prospěch. Naopak ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka a senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty), kteří přišli s podnětem k podání správní žaloby, vnímají aktuální rozhodnutí nejvyššího státního zástupce jako doklad rostoucího vlivu Babiše na státní struktury. Přičemž Ondráčka naznačil, že tenhle boj ještě nemusí být definitivně prohraný.