Lákadlem byla především hejtmanská pracovna, jejíž podoba se od dob, kdy byla představena veřejnosti naposledy, proměnila. Minulosti patří dřevěná knihovní stěna z tmavého dřeva, pryč je také tmavohnědý masivní nábytek. Nynější podoba místnosti nabízí prosvětlené, vzdušné prostředí. „Pracuje se mi tu teď líp,“ chválí hejtmanka změnu, jež je ve srovnání s někdejším tmavým prostředím skutečně k nepřehlédnutí.
Zásadní proměna hejtmanských prostor, již úřad představil veřejnosti poprvé, není novinkou. Na úpravy došlo rok poté, co se nynější hejtmanka ujala funkce: rekonstrukce se dělala koncem roku 2017. Masivní dřevěný nábytek s koženými křesly, který se v hejtmanské pracovně nacházel dříve – pořízen byl před deseti lety z podnětu hejtmana Davida Ratha (tehdy ČSSD) – našel nové uplatnění v pracovně náměstka hejtmanky Gabriela Kovásce (ANO). Jak sezení, tak na zakázku vyrobený stůl.
Fotogalerie: Den otevřených dveří na hejtmanství
Vedle hejtmanské pracovny prošly proměnou ve stejném stylu také předpokoj a pracoviště sekretariátu hejtmanky. Naopak beze změny zůstaly jednací síň rady, jíž vévodí mohutný protáhlý stůl, a salonek nazývaný „malá rada“ s oválným stolem. „Ty jsou původní,“ potvrdila Deníku Jermanová. V její pracovně se z dřívějška zachovaly znak kraje na zdi a stojan s praporem.
Podobu hejtmanské pracovny dosud lidé, kteří tam nejsou pozváni k jednání, mohli spatřit jen výjimečně. První den otevřených dveří uspořádal právě Rath, a to ke státnímu svátku 28. října 2010. Veřejnost, ale i své politické protivníky tehdy pozval, aby se přišli podívat, co vše bylo uděláno, v reakci na kritiku jím objednaných úprav ze strany opozice.
Zástupci ODS se ohrazovali proti nákladům, jež byly podle tehdejších informací médií vyčísleny na čtyři miliony korun. Rath proto nechal vyrobit tabuli upozorňující na prý podstatně dražší úpravy pracoven jiných politiků – přičemž výslovně jmenoval Ivana Langra, Miroslavu Němcovou, Jiřího Pospíšila a Mirka Topolánka (tehdy všichni ODS).
Rath také v rámci dne otevřených dveří v roce 2010 informoval, že zatímco úpravy v jeho režii vyšly při rekonstrukci v roce 2009 na 428 tisíc korun, předchůdce Petr Bendl (ODS) o devět let dříve nechal ve stejné kanceláři udělat změny za 600 tisíc – což by podle jeho tvrzení se započtením inflace dělalo dvojnásobek ceny jeho vlastní rekonstrukce. Částku 428 tisíc tehdy také potvrdila také mluvčí hejtmanství Berill Mascheková. S dodatkem, že Rath dále nechal zrekonstruovat zasedací místnost rady kraje za dva miliony a na téměř 1,4 milionu pak přišla rekonstrukce sekretariátu.
Historicky první hejtman Bendl především pořídil designové police knihovny. Když se pak před devíti lety přišel v rámci dne otevřených dveří podívat na změny, litoval, že je nástupce nechal zakrýt dřevěnou stěnou s prosklenými dvířky. Prakticky v té podobě, jakou jí vtiskl Rath, dnes pobývající v teplické věznici, zůstala hejtmanská pracovna až do předloňské rekonstrukce. Zuzana Moravčíková, Josef Řihák ani Miloš Petera (všichni ČSSD), kteří tam působili pak, se do větších úprav nepouštěli.
Ve srovnání s Rathovou akcí byla proměna prostor do nynější podoby levnější, řekla Deníku vedoucí kanceláře hejtmanky Hana Mastrini.