„Přes tři sta žádostí o vstup do služebního poměru má personální pracoviště, které řeší přijímání nových policistů a policistek, rozpracováno,“ konstatovala Suchánková.

Ne všichni ale uspějí, i když splňují základní vstupní podmínky, k nimž patří vysvědčení o maturitní zkoušce a trestní bezúhonnost (občas se hlásí uchazeči, kteří těmto podmínkám nevyhoví; ti pak odpadnou hned na začátku).

| Video: Youtube

I když se proti dřívějšku zmírnila některá kritéria zdravotní způsobilosti – například už nevadí brýle a překážkou na cestě k uniformě není ani alergie – policie podle Kučerových slov neustupuje v případě testů fyzické zdatnosti a psychotestů.

Přijatí nováčci ale do služby v terénu nenastoupí hned. „Čeká je nabírání zkušeností; zejména nástupní škola, která je na povolání policisty připraví jak teoreticky, tak i prakticky,“ vysvětlila mluvčí s dodatkem, že po dobu přípravy budou mít nováčci zajištěné bezplatné ubytování, stravu, pobírat nástupní plat – a po půlroce obdrží i náborový příspěvek ve výši 150 tisíc korun.

Po absolvování školy pak zamíří na různá oddělení v rámci kraje: nejen na obvodní oddělení, ale i k dopravní či hlídkové službě.

Zájem o práci u středočeské policie od počátku roku projevilo přes jedenáct set mužů a žen, kteří následně podali žádost o přijetí. Výběrové řízení je ale skutečně náročné.