„To znamená asi čtvrtinu všech záchytů v Česku. Praha je z hlediska omikronu první na ráně a v tom se neliší od jiných evropských velkoměst. Prověřili jsme připravenost našich městských společností i složek IZS na další očekávaný přírůstek nemocných,“ sdělil po zasedání krizového štábu hlavního města primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Za „nepředstavitelné“ označili představitelé města i Dopravního podniku či záchranné služby možné působení pozitivně testovaných řidičů nebo pracovníků sociálních služeb v režimu pracovní karantény. „Proočkovanost obyvatel pražských domovů pro seniory je blízká sta procentům a u personálu je to jen nepatrně menší číslo. Přesto je jisté, že to omikron prolomí. Namísto pracovní karantény máme záložní plán. Spočívá v aktivizaci dobrovolníků včetně těch z Českého červeného kříže a také v minimalizaci aktivit,“ uvedla radní pro sociální oblast a zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě).

„Utlumený“ pracovní režim způsobený onemocněním větší části personálu by v praxi znamenal poskytování jen těch nejnutnějších služeb. „Například v osobní asistenci už teď přecházejí zaměstnanci administrativy i manažeři do přímé péče,“ upozornila radní, podle které se zatím neomezují návštěvy v pobytových zařízeních.

V pohotovosti jsou kvůli nástupu další vlny epidemie i městské firmy, které se starají o „kritickou infrastrukturu“ (například Pražské služby, Technická správa komunikací, Technologie hlavního města). „Zavádíme organizační opatření vedoucí k minimalizaci kontaktů mezi pracovníky. Konkrétně to znamená rozdělení provozů na dispečinky, výjezdní týmy, administrativu, přičemž největší ochranu mají dispečinky,“ upřesnil radní pro městský majetek Jan Chabr (Spojené síly / TOP 09). Městské společnosti mají podle vedení Prahy dostatek ochranných pomůcek i testů.

Problémy se zvládáním situace v následujících dnech nečeká ani ředitel pražské záchranky. „Dobrá zpráva je, že od konce minulého roku pro nás drží nemocnice díky ministerskému výnosu rezervy. Umisťování převážených pacientů se tím citelně zlepšilo,“ informoval šéf Zdravotnické záchranné služby hlavního města Petr Kolouch.

Kvůli omikronu se podruhé od začátku roku sešel i krizový štáb Středočeského kraje. „Všechny složky IZS kraje potvrdily nastavení režimových a vnitřních organizačních opatření k zamezení šíření nakažlivé varianty omikron. Ve veřejné dopravě je dispečink PID operativně schopen zasáhnout do provozu linek vlaků i autobusů s tím, že prioritou je vždy udržet školní spoje a spoje ve špičkách. Krajská správa a údržba silnic má také připraveny scénáře provozu tak, aby i v případě nákaz bylo možné zajistit úpravu vozovek v kraji,“ řekla tento týden hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Informace ke středočeské veřejné dopravě jsou zveřejňovány denně na webu www.pid.cz a sociálních sítích, a to vždy od 19 hodin v den před následujícím dnem provozu. Kraj také oslovil poskytovatele nezbytných služeb s výzvou k nastavení režimových opatření, která by zmírnila šíření varianty omikron. Apel mířil mimo jiné na vlastníky a provozovatele vodohospodářské infrastruktury, skládek a svozových firem či subjekty v potravinářské oblasti.

Situace v sociálních službách ve Středočeském kraji je nadále stabilizovaná. Poslední data ukazují, že v pobytových zařízeních sociální péče zřizovaných krajem bylo jen osm pozitivních z více než 5,5 tisíce klientů. U šesti desítek zařízení, která nejsou zřizována krajem, z téměř 3,5 tisíce klientů nebyl naposledy pozitivně testován nikdo.

#interaktivni-infografika|62ebc433-8810-47b1-95f5-452af0ecac3d#