V pondělí 11. února na krajském úřadu, kde SIC sídlí, podepsali tento dokument Terry Halvorsen jménem Samsung Electronics America a za SIC ředitel jeho divize Business Martin Brummel. Tento krok lze vnímat i jako středočeský příspěvek do debat kolem snah odstavit v některých zemích od podílu na budování infrastruktury 5G technologií jinou významnou společnost působící v tomto oboru, a to čínskou firmu Huawei.

Spolupráce inovačního centra se společností Samsung se má podle Kremrové zaměřit na ověření přínosů veřejné i neveřejné bezdrátové komunikace pro komerční i veřejnou sféru ve Středočeském kraji. „Pro obyvatele středních Čech by to znamenalo nejen rychlejší internet v mobilních telefonech, ale především využití technologie v průmyslu, robotice, dopravě nebo zdravotnictví,“ poznamenala Kremrová. Připomněla, že už loni týmy SIC a firmy Samsung za účasti expertů z ČVUT pracovaly na technické studii proveditelnosti plánované laboratoře pro výzkum 5G – a pro letošek se právě společně se Samsungem chystá pilotní 5G řešení v Nupakách. Tedy prozatím. „Dále v návaznosti na vývoj situace na celostátní úrovni ohledně přidělování příslušných frekvencí i v dalších lokalitách Středočeského kraje,“ doplnila Kremrová.

Brummel upřesnil, že spolupráce se vlastně rozběhla už před rokem. „Vzájemná výměna informací, dat a vlastní příprava projektu probíhala od jara loňského roku na několika místech Středočeského kraje, v Německu i v americkém Washingtonu, kde jsme měli možnost navštívit modelovou budovu pro zcela bezdrátové řešení IT infrastruktury,“ připomněl, že ukázky toho, co se nyní připravuje i pro střední Čechy, už v zámoří viděl na vlastní oči.

Dohodu o spolupráci, kterou krajské inovační centrum uzavřelo právě se společností Samsung, ocenila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Jsem ráda, že budeme spolupracovat s takto prestižním partnerem, který klade také zásadní důraz na zajištění bezpečnosti 5G sítí,“ zdůraznila. Ocenila současně zkušenosti, které má partnerská firma s uplatněním nejmodernějších technologií na globální úrovni.