Z poslední doby informoval ředitel odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Michal Novotný o zjištěních z Rakovnicka; o odhaleních v restauraci poblíž Berounky na Křivoklátsku, kam se jeho lidé vydali právě prověřit udání (tedy: podnět spotřebitele). Zjištění vedla k uložení pokuty – a také k okamžitému důkladnému gruntování.

Špínu a vrstvu staré mastnoty zde hygienici našli nejen na podlaze. Stejně vypadaly i odpadkový koš či prodlužovací kabel. Neobstály však ani vnitřní povrchy mrazáku či mycích válců na výčepní sklo. V lednici se zase našly zchlazené pokrmy bez jakéhokoli označení – a k tomu navíc i soukromé potraviny uložené společně s potravinami určenými pro potřeby stravovací služby.

Hygienici však zveřejnili i prázdninové poznatky z míst, kde k nápravě nestačily jen kbelík, hadr, rukavice a kontejner na odpad. To byl třeba případ kontroly sezonního stánku v jednom z kempů u Orlíku, kam pozornost rovněž nasměroval podnět spotřebitele. Úředním jazykem bylo zaznamenáno, že provozovatel neměl k dispozici vhodné příslušenství pro udržování odpovídající osobní hygieny. Problém spočíval v tom, že kabina na WC v areálu tábořiště vyčleněná pro stánkaře byla ve špatném stavebně technickém stavu. Vlastně to však bylo skoro fuk: stejně byla zamčená, aniž by od ní měl provozovatel klíče. Nápravu přineslo umístění mobilního WC vedle stánku, určeného výhradně pro personál.

Co napravovat však bylo i přímo ve stánku. Necháme-li opět promluvit zápis krajské hygienické stanice, byla provozovateli nařízena likvidace potravin jiných než bezpečných a následně omezena činnost pouze na prodej potravin v originálním balení. V mrazáku se totiž našly prošlé knedlíky (což spravedlivě platilo jak pro bramborové, tak pro houskové); společně s potravinami určenými pro zákazníky tam pak byly uložené i pokrmy určené prý pro občerstvení obsluhy. Šlo například o guláš, vařenou čočku, masovou roládu, vařené maso vepřové i hovězí – a také mražené syrové maso.

V pořádku to pak podle záznamu hygieniků nebylo ani o kousek dál, kde kontroloři objevili přepravku s pečivem položenou na nezakryté nádobě na odpad, přičemž hned vedle ležely perforované pytle s bramborami a cibulí. Další zjištění přinesla odhalení zbytků potravin znečisťujících části stěn, nálezy pavučin – a mimo to ještě potrhaná krytina podlah či porezlé rámy oken i dveří. Některé z těchto nedostatků vyřešil důkladný úklid spojený i s probírkou zásob; na další dojde v rámci rekonstrukce stánku před příští sezonou.

Bez výtek, uložení nápravných opatření a bez pokuty se neobešla ani návštěva jedné z atraktivních restaurací, a to opět na Křivoklátsku. Výsledky sami hygienici označili za „velmi nemilé překvapení“. Ve skladu potravin totiž našli trus hlodavců – a to nejen na skrytých místech, ale třeba i v regálech a na pracovní ploše. Další výtky poukázaly na olupující se omítku nad pracovní plochou či na zaschlou mastnotou a prach na podlaze. Tohle vše už je však minulostí: nařízená opatření včetně ochranné deratizace a zabezpečení prostor před vnikáním hlodavců provozovatel rychle splnil.

Výsledky kontrol ZDE: