Šikovné Středočechy přijela pochválit ministryně financí
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ – Nejstarší fungující sbor dobrovolných hasičů nejen ve středních Čechách, ale prý i v celé republice je ten ve Velvarech na Kladensku. Že letos slaví 155 let od svého založení, se velvarští hasiči pochlubili ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Ta do jejich zbrojnice zavítala v doprovodu hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) v závěru své středeční cesty po západní části středních Čech.
„Touto návštěvou chtěly společně prokázat úctu k hasičům,“ zdůraznila význam přítomnosti političek mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Tereza Fliegerová. „Velmi si vážím vaší práce; vím, že vaše nasazení v různých akcích je neskutečné,“ řekla dobrovolným hasičům ministryně.
Místní hasiči představili nejen svou techniku – jak tu současnou využívanou k zásahům, tak krásné historické kousky, o něž pečují – ale i prapor, samotnou zbrojnicí či ukázali ocenění vybojovaná v požárním sportu. Besedy s návštěvnicemi se pak zúčastnili nejen oni, ale také kolegové z dalších míst na Kladensku. „Konkrétně šlo o jednotky dobrovolných hasičů obcí Brandýsek, Braškov, Hospozín, Hřebeč, Plchov, Stehelčeves a Žilina,“ vypočetla Fliegerová.
Středočeské putování končící vpodvečer ve Velvarech začalo již dopoledne v Rudné na Praze-západ prohlídkou základní školy, na jejíž přístavbu přispěl stát 153 miliony korun; s nejvyšší naléhavostí je tam třeba vydatně posílit kapacitu. Na radnici v Rudné následovalo jednání o chystaném stěhování Státní tiskárny cenin z centra Prahy nového areálu, který bude postaven v někdejším armádním areálu za Drahelčicemi. S rozjetím provozu v těchto prostorách, jemuž bude předcházet krajem zajišťovaná výstavba silničního obchvatu obce, se počítá v roce 2027.
V programu návštěvy byly dále zastávky v kladenské společnosti Beznoska, jež vyrábí kloubní náhrady a implantáty vyvážené až třeba do Belgie či Libanonu, a na zemědělské farmě Hole rodiny Poláčkových ve Svrkyni na Praze-západ. Tam došlo nejen na představení kravína, dojírny, bioplynové stanice a homogenizační linky na zpracování odpadů, ale nechybělo také povídání o hospodaření s vodou se snahou zadržet ji v krajině.