VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silný vichr škodil. V dopravě, na vedení i na hřbitovech

Střední Čechy – Možnost o hodinu déle snít slibovala na nedělní ráno změna letního čau na středoevropský. Spoustě lidí to však počasí nedopřálo. V reakci na varování meteorologů byly již s předstihem posíleny poruchové čety energetiků i železničářů, směny profesionálních hasičů i jednotky těch dobrovolných připravených k výjezdu na pomoc lidem. Stranou nezůstali ani ti, kteří zajišťují obsluhu tísňových nebo poruchových linek či práci na dispečinku. A nárazy vichřice se postaraly o to, že na nedostatek práce si nikdo z nich nemohl stěžovat.

29.10.2017 AKTUALIZOVÁNO 29.10.2017
SDÍLEJ:

Naopak jasno v tom, že zůstat pod duchnou bude pro danou chvíli to nejrozumnější, měli po nedělním procitnutí mnozí, které nevolaly povinnosti. Hukot vichru ozývající se zvenčí navíc umocnil jediný pohled z okna. Pohled na ohýbající se stromy, na vítr, který byl přímo vidět, jak unášel kapičky vody a kvanta mokrého listí, ale někde také různobarevné pytlíky či igelitové tašky. Psa by to té sloty nevyhnal!

Kdo ven musel, přesvědčil se, že počasí bylo ještě daleko nepříjemnější, než se jevilo při pohledu z tepla domova. Hlavně hned po ránu; posléze se alespoň utišil déšť (a rozmary povětrnosti také už nebyly tolik slyšet, i když stále silně foukalo). Tomuhle zážitku se nicméně nevyhnul ani ten, kdo ráno vše zaspal. Odpoledne přišla druhá vlna - místy dokonce s kroupami - která zasáhla i lidi pracující na nápravě škod z noci a dopoledne. Důsledky řádění živlů ostatně během celého dně pociťovaly i mnohé domácnosti. Zůstaly bez dodávek elektřiny.

Energetici byli v ohrožení

Polámané a vyvrácené stromy nejenom trhaly dráty, ale i lámaly izolátory. I když byla ve středních Čechách situace o fous příznivější než na severu republiky, také zde bylo elektrické vedení citelně poškozeno. Jak lokální rozvody, tak dálkové vysokonapěťové trasy. Střední Čechy se ocitly mezi kraji, kde společnost ČEZ Distribuce vyhlásila kalamitní stav. Společně s Karlovarským, Královéhradeckým, Libereckým, Pardubickým, Plzeňským a Ústeckým, připomněla za firmu Soňa Holingerová. Její ranní sdělení však ještě nebylo kompletní. Posléze přibyla také osmá Vysočina.

Práci na obnově dodávek energetikům komplikoval nejen fakt, že stromy padaly postupně - a to i v místech, kde se již vedení podařilo opravit. V některých lokalitách bylo navíc nutno s pracemi počkat, aby nebyly ohroženy životy techniků montážních čet. Rozmary počasí vážně zkomplikovaly práci i mimo lesní úseky s padajícími stromy a větvemi. Kvůli silnému dešti nemohla v řadě míst vyjet do terénu těžká technika.

Výpadky přitom nepocítily jen domácnosti, jejichž členové se bez elektřiny nejenom obávaly o osud obsahu svých mrazáků a lednic, ale výpadek v dodávkách proudu také mnohé přiměl razantně pozměnit své plány. I když neděle byla pro většinu lidí volným dnem, citelné důsledky mělo přerušení dodávek elektřiny rovněž pro podnikatelský sektor - a to zdaleka ne pouze z hlediska fungování obchodů, čerpacích stanic či hotelů a restaurací. Bezproudí ostatně ve středních Čechách zkomplikovalo přípravu nedělního oběda také v několika takových zařízeních, jakými jsou domovy pro seniory.

Hasiči likvidovali hlavně stromy

Pro hasiče, kteří doslova přejížděli od jedné události k druhé, se těmi nejdůležitějšími pomocníky staly motorové pily. Jejich nejzásadnějším úkolem bylo odstraňování popadaných stromů bránících průjezdu a průchodu. Nechyběly však ani další zásahy související s následky větru. Bylo se třeba postarat o zajištění uvolněných plechů, nestabilních lešení, plachet či reklam, které povolily. Ne všude se však podařilo zasáhnout hned. Husovu ulici v Benešově museli strážníci hodinu před polednem uzavřít, protože se na střeše uvolnily hliníkové plechy - a ve větru nebyl možný jakýkoli zásah. V podobných situacích není klíčová jen rychlost, ale především bezpečnost. Včetně odpovědného posouzení, zda lze řádně ustavit výškovou techniku a při samotném zásahu nehrozí nebezpečí. Hasiči měli práci rovněž na místech s poničeným elektrickým vedením.

Stromy padaly i na dálnice

Vážné komplikace tradičně přinesly popadané stromy také v dopravě. A nikoli jen na silničkách vinoucích se lesem! Dopoledne museli být řidiči mimořádně obezřetní i na dálnicích. Spadlé stromy ohrožovaly provoz na 29. kilometru D1 a pak i na 62. a 51. kilometru téže dálnice; hned několik popadaných stromů zasahovalo dopoledne do pravých jízdních pruhů na D10 mezi osmým a devátým kilometrem a na D4 v úseku od devátého po jedenáctý kilometr. Na D10 pak po poledni stejná situace nastala i na kilometru 36,5 ve směru jízdy do metropole.

Po sjetí z dálnice se se pak situace mohla jen horšit. V okolí Benešova se o tom na frekventovaném tahu I/3 směrem od Prahy na Tábor dopoledne přesvědčili motoristé hned na několika místech, kde spadlé stromy řidiči museli docela riskantně objíždět protisměrem. Posléze policisté na desítky minut zcela uzavřeli úsek mezi exitem 18 a osmým kilometrem na příjezdu do metropole po dálnici D11. Museli tam vyrazit hasiči, aby odklidili "naváté" polystyrenové desky. Ty zkomplikovaly příjezd do metropole také po dálnici D10, kde se objevily v okolí 14. kilometru. Více než 300metrový úsek kvůli padajícím stromům policisté dočasně uzavřeli u Mladé Boleslavi (na silnici číslo 2591; na spojnici Čejetice-Dalovice). Před polednem měli práci nejenom hasiči a policisté, ale bohužel i zdravotničtí záchranáři, u obce Zalužany na Příbramsku. Strom tam spadl přímo na osobní auto jedoucí po silnici první třídy I/4. Ta pak zůstala uzavřená.

Vlaky nejely, autobusy také ne

Přímo kalamitu pak zaznamenala během nedělního dopoledne železnice. A to nejen na regionálních tratích. Na trase Zdice-Protivín byl kvůli stromům zastaven provoz v úseku Příbram-Březnice. Výčet dalších omezení na železnici, která se postupně dařilo řešit, byl pak ještě mnohem bohatší. Kvůli stromům spadlým na trať u Benešova se na dlouhé hodiny obousměrně zastavil provoz i na páteřní spojnici Prahy s jihem Čech; trasa na Tábor a České Budějovice. Pro tento region vydaly České dráhy upozornění pro cestující, které jim doporučilo změnit cestovatelské plány. Nemá smysl vůbec chodit na nádraží - není totiž možno ani zajistit náhradní dopravu pomocí autobusů. Posléze stejná rada přišla i pro lidi, kteří by chtěli cestovat po kolejích z Prahy na Děčín nebo mezi Prahou a Ostravou: buď jet jinak, nebo svezení ve vlaku odložit.

Smutný pohled na hřbitovy

Už v sobotu odpoledne slyšel Deník pesimistické očekávání na hřbitově v Načeradci na okraji Benešovska, na jehož parkovišti podobně jako kdekoli jinde během víkendového svátku zastavovalo jedno auto za druhým, aby se lidé postarali o výzdobu hrobů před nadcházející Památkou zesnulých. Stejně je to prý marné, protože všechny věnce nejspíš skončí na jedné hromadě. Bohužel se to potvrdilo: rozfoukání výzdoby nezabránily ani snahy zatěžovat věnečky pomocí kamenů nebo je upevňovat pomocí drátků či opírat svíčky o pomník (a v jednom případě dokonce zabezpečit celý hrob překrytím igelitem, který se však - jak bylo vidět už na dálku - uvolnil již v mírnějším větru během soboty). Úsilí lidí, kteří v uplynulých dnech přišli zavzpomínat na své blízké, vichr v roli vandala zmařil dokonale. A nikoli pouze v Načeradci.

Autor: Milan Holakovský

29.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/skladnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: spolehlivost, fyzickou zdatnost (manipulace s těžkými krabicemi)., Nabízíme: školení a papíry na VZV, příspěvek na obědy, 25 dní dovolené., Kontakt: e-mailem jitka.hubackova@mk-rako.cz. Pracoviště: Mk, s.r.o. - pracoviště, Luženská, č.p. 2674, 269 01 Rakovník 1. Informace: Jitka Hubáčková, +420 739 488 958.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Přípravné a dokončovací stavební práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Čistý trestní rejstřík., Kontakt: tel. 777038145 (čtvrtek 11:00-13:00 hod.). Pracoviště: Podsnižnyk s.r.o. - stavební podnik, Lubenská, č.p. 2013, 269 01 Rakovník 1. Informace: Šeiner, +420 777 038 145.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 500 Kč

Obsluha strojů a zařízení, montéři operátor ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 27. Poznámka: Místo výkonu práce: Rakovník, Možno pracovat i ve třísměnném provozu., Náplň práce: jednoduchá práce ve výrobě, obsluha poloautomatických strojů., Požadujeme: trestní bezúhonnost, fyzickou zdatnost., Zaměstnanecké výhody: občerstvení na pracovišti, závodní stravování, Nabízíme: HPP na půl roku, příplatky v nadstandartní výši, bonus za kvalitu ve třísměnném provozu, možnost přestupu do kmenového stavu firmy, závodní stravování, dotovaná doprava z Podbořan - Očihova - Strojetic - Hořoviček - Hořesedel., Kontakt: Kateřina Najmannová nebo osobně na pobočce INDEX NOSLUŠ, Kuštova 313, Rakovník. Pracoviště: Index nosluš s.r.o. - pracoviště rakovník, kuštova 2530, Kuštova, č.p. 2530, 269 01 Rakovník 1. Informace: Kateřina Najmannová, +420 778 523 739.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník, svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Lubná u Rakovníka, Kovovýroba Jindřich Pergler je velice dobře zavedenou společností s historií od roku 1989., Hledáme zámečníka, který se nebojí improvizovat, se sklonem k samostatné práci. , Náplň práce je nestereotypní, nejedná se o sériovou výrobu, v náplni práce převažují zakázkové práce v sídle společnosti., Svým zaměstnancům nabízíme výborné pracovní zázemí, flexibilní pracovní dobu s prozaměstaneckým přístupem (jedná se jen a pouze o domluvu mezi zaměstancem a majitelem společnosti Jindřichem Perglerem). , Zaměstnanecké výhody: pracovní poměr na dobu neurčitou, neustálá sebevzdělání a rozvoje v rámci společnosti, pravidelný plat, letní a vánoční mzdové bonusy., Kontakt: Ing. Marcel Perger 777708070, e-mail: marcel.pergler@pinie.cz nebo osobně na provozovně.. Pracoviště: Jindřich pergler, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Marcel Pergler, +420 777 708 071.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Jako první se na start postavili dospělí s dětmi.
103

V pátek odstartovalo Rakovnické cyklování

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Střední Čechy – Sezona je obzvlášť příznivá. Koupání je většinou stále možné bez jakýchkoli omezení. Kvalitu vody ve sledovaných lokalitách hodnotí středočeští hygienici většinou nejpříznivějším stupněm 1, případně 2 kvůli menší průhlednosti. Trojka označující zhoršenou jakost vody zůstává kvůli výskytu sinic pouze písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Zde se citlivějším jedincům doporučuje použít po koupání sprchy, které jsou v zázemí k dispozici.

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokážou operátoři středočeských záchranářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT