Fuj! To nemá žádnou chuť, říká šestiletý prvňáček ze 2. základní školy Sedlčany, když do pusy vkládá šedivou tyčinku připomínající lízátko. „Možná to chutná jako houba. Ale vlastně to nevím, protože neznám chuť houby,“ dodává vzápětí s úsměvem.

Ona zmíněná „lízátka“, která si tento týden ve středočeském městě děti vkládaly do úst, byla ve skutečnosti antigenní testy na zjištění nákazy covid-19 v infekčním stádiu.

Pilotní projekt

Prvňáci a druháci ze Sedlčan už jsou na testování zvyklí. Zkouší ho tu celý týden a mají za sebou i dokonce dva druhy testů. Zatímco v pondělí se plivalo do baňky a děti musely vykašlat dostatečné množství slin, což se u některých ukázalo jako nemožné, přišlo na řadu „lítzátko“, které měly v puse necelé dvě minuty.

Respirátory mají označení FFP1, FFP2 nebo FFP3. To udává stupeň ochrany (čím vyšší číslo, tím lepší ochrana).
PŘEHLEDNĚ: Respirátor versus rouška. Jaký je v nich rozdíl a jak neudělat chybu

„Následně se test vloží do speciální kazetky, kde se vyhodnocuje. Výsledek je znám za zhruba patnáct minut,“ popsala na místě reportérovi Deníku sedlčanská zubní lékařka Laura Roden, která testování na škole iniciovala.

Pokud některý z testů vyjde pozitivně, rodiče jsou informováni a s potomkem míří k ověření výsledku pomocí klasického PCR testu.

Od lízátkových testů si lékařka i ředitel školy Jaroslav Nádvorník slibují mnohem větší průkaznost. Při pondělním testování formou plivání sice objevili sedm pozitivních výsledků, ale zatím se jednalo o falešný poplach. Už čtyři rodiče, kteří byli s dětmi na spolehlivějších PCR testech, informovali školu o negativním výsledku. Na vyjádření zbývajících škola čeká.

Rodiče souhlasí

Škola ještě před samotným spuštěním testování uspořádala s rodiči videokonferenci, v jejímž rámci vystoupila i lékařka Laura Roden. Rodičům vysvětlila, že cílem antigenního testování je odhalit lidi, kteří jsou nyní infekční a šíří nákazu. „Negativní antigenní test neznamená, že v těle vir není,“ říká otevřeně.

Rodiče přesto k testování přistoupili zodpovědně. Škole udělilo souhlas 85 procent rodičů z celkových osmdesáti žáků prvních a druhých tříd.

Zavřené obchody v Nákupních centrech v OC Atrium a OC Aupark
Obchody neotevřou a končí látkové roušky. Blatný: Povinné budou respirátory FFP2

„My jsme neměli důvod se rozmýšlet a souhlas jsme bez váhání škole udělili. Testování je pro dobro i nás rodičů a našich rodičů, není to navíc ten klasický nepříjemný výtěr z nosu. Jsme rádi za to, že děti do školy chodí, když nemohly, bylo to pro ně a i pro nás rodiče velmi těžké,“ popsal Deníku jeden z tatínků jdoucích pro svého syna do školy.

Testování by v Sedlčanech mělo pokračovat ještě v příštím týdnu, tentokráte pomocí dalšího typu lízátkových PCR testů, které dokáží u člověka odhalit přítomnost viru, i když není v infekčním stádiu. Až poté dojde k vyhodnocení testů. Nejen co se týče funkčnosti, ale takéz pohledu, zda je děti zvládnout za asistence pedagogů či rodičů absolvovat.