Partneři soud žádali o uvolnění režimu kvůli práci v nemocnici, což byla jedna z podmínek pro jejich propuštění. Žalobce se proti usnesení neodvolal, rozhodnutí je pravomocné.

Podle soudce Roberta Pacovského s nimi nejsou problémy. "Dohled probíhá bezproblémově, intenzitu lze omezit," řekl mimo jiné.

Pancová a Kott měli dosud povinnost hlásit se probačnímu a mediačnímu úředníkovi každé pondělí a čtvrtek, soudce jim nyní pondělí zrušil. Výjimkou, kdy nemusí chodit na úřad, budou čtvrtky, kdy se bude konat hlavní líčení, jak tomu bylo dosud. Projednání, které začalo loni v srpnu, je zatím nařízeno do letošního května.

"Ulehčí nám to život," řekl po rozhodnutí Kott. Jeho partnerka uvedla, že si chce zvýšit úvazek tak, aby práce nezasahovala do programu soudu. Zatím měla úvazek jeden den v týdnu. "Dikce té práce vyžaduje, abych tam byla častěji," dodala.

Soudce také uvedl, že oba se mohou časem více omlouvat z hlavního líčení. Zatím jim umožní jeden den v týdnu. Součástí dnešního usnesení je zachování dřívějšího slibu, že neodcestují mimo Česko. Stále mají také odevzdané cestovní doklady.

Pracovní úvazky

Pancová a Kott, oba lékaři, žádali o volnější režim v polovině ledna hlavně kvůli pracovním úvazkům. Pancová začala po propuštění z vazby loni v září pracovat částečně v nemocnice Motol. Její specializací je léčba rakoviny radioterapií. "Práce má návaznost na situaci akutních pacientů," řekla Pancová soudu.

Kott se původně věnoval léčbě ušních, nosních a krčních chorob, od propuštění z vazby sehnal úvazek v nemocnici Na Bulovce na oddělení první pomoci. Potřebuje ale prý projít různými školeními. "Bylo to v kolizi s hlavním líčení. Jednám také s jedním ambulantním zařízením, ale mají problém s tím, jak bych mohl být volný," řekl Kott soudu při odůvodnění své žádosti.

Podobný režim má také Rath, který začal pracovat v soukromé ordinaci v Hostivicích, kde bydlí. Úřadům se má hlásit dva dny v týdnu, není ale podle něj určeno, které to jsou, vždy se prý s úředníky domluví. Podle soudce své povinnosti také plní řádně a i u něj lze v budoucnu očekávat větší uvolnění z hlavního líčení.