VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba koridoru na Benešovsku má od životního prostředí volno na rozjezd

Benešovsko - Budování dvoukolejného železničního koridoru mezi Voticemi na Benešovsku a Sudoměřicemi u Tábora, které mělo začít už vloni koncem léta, ale pro nutnost doplnit posudek o vlivu stavby na životní prostředí nabralo zpoždění, obdrželo od ministerstva životního prostředí „zelenou".

6.1.2017
SDÍLEJ:

Přechod koridoru na starou trať u Nazdic. Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Prioritní stavba, která pro svou důležitost získala s vládní podporou výjimku ze směrnic Evropské unie, byla doplněná o výsledky monitoringu migrace živočišných druhů a platí pro ní závazná stanoviska EIA s jedenácti podmínkami, které přispějí k dalšímu snížení vlivů budoucí železnice na životní prostředí a veřejné zdraví.

Stanovená byla opatření v oblasti hlukové zátěže (kontrolní měření hluku během zkušebního provozu), vlivu koridoru na vody (důsledný monitoring, laboratorní vyhodnocení vzorků) a živočichy. Všechny podmínky jsou nově závazné a je tak zaručené, že dojde bez výjimek k jejich realizaci.

Kolem kolejí jsou naplánované protihlukové stěny. Rozhodující měření se odehraje při zkušebním provozu plnou traťovou rychlostí 160 km/h a případné překročení limitů u obytných domů dořeší individuální protihluková opatření.

Podmínky EIA

Při přípravě stavby

Provést pasportizaci budov v nejbližším okolí trasy budoucí trati s ohledem na možnost ovlivnění statiky během výstavby a provozu.

Zajistit v projektové dokumentaci adekvátní způsob likvidace splaškových vod.

Stanovit dodavateli specifikaci garancí na snížení negativních vlivů stavby na životní prostředí - celkovou délku stavby, požadovat moderní postupy výstavby s využitím méně hlučných a životnímu prostředí šetrných technologií.

Při stavbě

Monitorování podzemní vody při hloubení zářezů a tunelů před i při zkušebním provozu koridoru.

Zřídit náhradní zdroje pitné vody pro Sudoměřice, Mezno i živočišnou výrobu.

Veškeré trhací práce konzultovat s orgánem ochrany veřejného zdraví.

Mobilní drtiče a třídiče na recyklační základně umístit v maximální možné vzdálenosti od obytné zástavby.

Snižovat prašnost skrápěním těženého materiálu, důslednou očistou aut před výjezdem na komunikace, pravidelným čistěním povrch příjezdových a odjezdových tras, atd.

Omezit těžkou dopravu na pracovní dny mezi 7. a 21. hodinu. V případě, že během modernizace trati Votice - Sudoměřice bude nezbytné využívat dopravní trasy po veřejných komunikacích, v jejichž okolí lze očekávat nadlimitní hodnoty hluku v chráněném venkovním prostoru staveb, nebo bude nezbytné přepravovat objemy materiálů nad rámec kapacit uvažovaných v akustické studii, bude zhotovitelem stavby zpracované protihlukové opatření ke snížení hlukové zátěže dotčených staveb zasažených nadlimitním hlukem.

Biologický dozor před zahájením zemních prací ověří či vyloučí případnou přítomnost chřástala polního.

O vysázenou zeleň pečovat minimálně dalších pět let a nahrazovat uhynulé jedince.

Čtěte také: Koridor v Praze nabízejí nejlevněji Metrostav a Swietelsky

Autor: Ladislav Jerie

Místo události:
6.1.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
14

Za nástup k policii leží na stole nabídka 150 tisíc korun

Anna Vorlová (vpravo v modrém) se snaží zastavit útok Holanďanek.

ON-LINE: Ptejte se pozemní hokejistky Anny Vorlové

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. ledna 2018.

Desítka visela na vlásku. Hokejisté rozdrtili Černošice!

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Rakovničtí hokejisté potvrdili vynikající formu z posledních kol a jednoho z favoritů krajské ligy – Černošice – rozdrtili 9:3, když velkou zásluhu na vysokém vítězství domácích má i gólman Pospíšil. Černošice tak prohrály i druhý vzájemný zápas sezony.

OBRAZEM: Béčko inkasovalo od Žebráku další příděl

Rakovník – Druhý debakl v řadě, tentokrát na domácím ledě utrpěli hokejisté rezervy rakovnického HC. Po kanonádě v Kralupech padli s Žebrákem 2:8 a v tabulce krajské soutěže klesli na devátou pozici.

OBRAZEM: V Malinové se konal 42. Hasičský ples

Malinová - Zatímco v sobotu 20. ledna odpoledne patřil sál Kulturního domu v Malinové zejména dětem, večer se tu konal již 42. Hasičský ples. Ten pořádali dobrovolní hasiči z Krakova, Krakovce a z Malinové.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>