1/10

Kauza Rathovy krabice s miliony

Přesah do oblasti dotací má největší kauza v dosavadní historii Středočeského kraje, spojovaná ponejvíce se jménem někdejšího hejtmana Davida Ratha (dříve tehdejší ČSSD). Šlo o korupční ovlivňování veřejných zakázek na opravu zámku v Buštěhradu a na stavební práce i dodávky vybavení pro nemocnice v Mladé Boleslavi, Kladně a Kolíně či dodávku sanitek pro středočeskou záchrannou službu. O vině různě se prolínajících skupin obžalovaných soud rozhodl v letech 2019 a 2022.

close David Rath před soudem info Zdroj: Deník/Šťastný Dimír zoom_in David Rath před soudem

Sám Rath, zadržený v květnu 2012 s krabicí obsahující sedm milionů korun, původně dostal sedmiletý trest odnětí svobody, který mu následně při projednávání druhé větve případu byl o rok prodloužen; nechyběly ani trest peněžitý, propadnutí části majetku a stanovení zákazu činnosti. Mezi skutky, o jejichž spáchání neměl soud pochybnosti, figuruje i poškození finančních zájmů Evropské unie. Vazba na dotace má přetrvávající souvislosti i nyní, kdy už jsou všichni odsouzení na svobodě.

Alespoň se letos objevily informace, že kolínské nemocnici hrozí vracení 70milionové dotace. Byť k jejímu vyplacení dalo ministerstvo financí pokyn až v roce 2019 – posléze však soud jeho rozhodnutí zrušil.

loading
arrow_left Předchozí
1/10
Další arrow_right