A bez odpovědí zatím zůstává to, co by potřebovali vědět nejvíc: potvrdí reálný vývoj odhady, že by řádění koronaviru mohlo začít ustupovat, takže by letní návštěvníci již mohli přijíždět nejen bez výraznějších omezení, ale i bez obav? Bude se opět možné vrátit k pořádání šermířských vystoupení, historických trhů nebo koncertů v tradičním formátu? To vše se teprve ukáže.

Ne všichni si ale stýskají. K památkovým objektům, kde nejsou střechy a uzavřené interiéry, se návštěvníci naopak hrnuli. Potvrzuje to Jiří Sobek, který jako kastelán spravuje zříceninu hradu Krakovec na Rakovnicku. Jestliže dřív jistá odlehlost a větší vzdálenost od hlavních tras byly spíše na škodu, v éře covidové pandemie se staly výhodou.

Hrad Křivoklát.
Hrady a zámky pozvou mládež za levněji. Mají však i zážitky za tisíce

Sobek tak o loňsku i předloňsku může hovořit jako o velmi vydařených rocích, které přinesly rekordní návštěvnost. Že tahle zkušenost zapadá do celkového obrazu loňské sezony, potvrdil Deníku Tomáš Pospíšil z pražské územní správy Národního památkového ústavu. Právě zříceniny se staly větším lákadlem než kdy jindy.

„Sezona 2021 na středočeských státních památkách postrádala zahraniční turisty a v porovnání s předchozími roky částečně i organizované zájezdy. Pandemie s sebou přinesla změny cestovatelských preferencí,“ shrnul Pospíšil loňskou situaci. Zmiňuje přitom, že pokles zájmu o interiérové prohlídky byl patrný třeba i u typických skupin domácích návštěvníků: rodin nebo výprav seniorů. „Preferovaly volné prohlídky exteriérů – hradních zřícenin či zámeckých parků,“ konstatoval.

Zámek Jemniště.
V památkách na Benešovsku se smýčí a leští, sezona začíná v dubnu

Klasická návštěvnická sezona začala loni se zpožděním – místo tradičního počátku dubna mohly památky otevřít až v květnu. A do té doby musely zůstat v rámci opatření proti šíření pandemie zavřené i ty, které jsou jinak přístupné celoročně. Od té doby do konce roku pak středočeské památky navštívily bezmála 403 tisíce lidí – což proti roku 2020 bylo o 36 tisíc turistů méně. Ohlédnutí o další rok zpět vyznívá ještě podstatně hůř. „Srovnáme-li data návštěvnosti s nepandemickým rokem 2019, je pokles počtu turistů ještě výraznější: o 357 tisíc osob,“ zmínil Pospíšil.

Upozornil, že navíc léto po delším období, kdy se lidé neměli možnost setkávat, nabídlo příležitost ke sdílení společného času. Hodně seniorů, kteří tradičně bývají pilnými návštěvníky hradů a zámků, tak prý zlákaly společné vyjížďky do krajiny. „Některé návštěvníky odrazovala i povinnost mít zakryté dýchací cesty; v případě větších skupin pak povinnost prokázání bezinfekčnosti,“ vysvětlil souvislosti.

Neplatilo to však vždy a všude. Naznačuje to zkušenost kastelána Křivoklátu Petra Slabého. Ten má jasno: na poklesu celkové návštěvnosti se podepsalo jarní uzavření hradu – a zčásti i omezení počtu návštěvníků ve skupině. V době, kdy bylo otevřeno, nicméně vnímal návštěvnost jako normální. „I v době chladnějšího počasí přišlo za den kolem tří set návštěvníků,“ konstatoval Slabý.

Návštěvnost středočeských státních památek v roce 2021

Památkový objekt Návštěvnost
Březnice 8855
Hořovice 10 836
Karlštejn 104 077
Konopiště 53 109
Krakovec 23 941
Křivoklát 50 277
Mnichovo Hradiště 14 482
Mníšek pod Brdy 16 448
Sázava 9867
Točník a Žebrák 50 510
Veltrusy 23 674
Žleby 36 771
Celkem 402 847

Zdroj: Národní památkový ústav