„Chtěli jsme navázat na tradici čištění Berounky, kterou jsme spustili před 14 lety. A protože letos kvůli koronaviru odpadla některá tradiční čištění, tak jsme se pustili i do dalších řek,“ vysvětlil, proč došlo právě na úklidovou kampaň. Z ní si podle vlastních slov odnesl dvě hlavní potěšující zjištění: jedno souviselo s tím, kolik účastníků se sešlo – do čtyř akcí se zapojilo dohromady přes sto účastníků – a druhé s poznatkem, že okolí řek je méně zaneřáděné, než bývalo před lety. I tak se podařilo sesbírat celou hromadu plastových láhví – a také nalezených pozůstatků židlí z plastu rozhodně nebylo málo.

Výpravy na dohromady více než 20 kilometrů toků přinesly celkem kolem dvou tun odpadků. „Nejvíce odpadu jsme sesbírali v Kolíně na Labi – naopak velmi čistá byla zejména Sázava,“ konstatoval Kupka. „Jsem moc rád, že jsme tuto část kampaně zakončili u nás,“ připojil se starosta Benátek nad Jizerou Karel Bendl. S dodatkem, že pro kvalitu vody, její zadržování v krajině a zároveň i pro protipovodňová opatření je třeba dělat víc. „Ať už to bude díky podpoře malých vodních děl – nebo v řešení trestuhodného prvenství, kdy v našem kraji nalezneme nejvíce domácností, které nejsou napojeny na vodovodní síť a v letních měsících jsou doslova na suchu,“ konstatoval Bendl.

Od vody se nyní předvolební kampaň středočeské kampaň ODS přesouvá „do vzduchu“, upozornil Kupka. S tím, že ukázat chce krásy středních Čech z ptačí perspektivy – a tím lidi pobídnout k návštěvě těchto míst. „Místa jako Karlštejn, Kutná Hora nebo zámek Konopiště by neměla chybět na prázdninovém seznamu turistů – a nejen středočeských,“ upozornil Kupka.