Proč jste se rozhodli udělat programové změny?
Jde o součást projektu, který se jmenuje Region 2014. Dlouhodobě od roku 2009 šel podíl regionálních stanic Českého rozhlasu rapidně dolů. Klesli jsme na trhu o dvě procenta, což je relativně hodně. Chtěli jsme tento propad podílu na trhu zastavit a naopak ho navýšit. Obecně cítíme, že v regionálních stanicích Českého rozhlasu je obrovský potenciál, který 
v tuto chvíli není plně využitý. Proto se tyto změny na úrovni regionálních stanic od druhého ledna udály.

Jak jste se rozhodli profilovat regionální stanice?
Regionální stanice Českého rozhlasu by primárně měly oslovovat cílovou skupinu posluchačů ve věku 50 a více let, přičemž většina z nich bydlí v obci od jednoho do pěti tisíc obyvatel. Tito lidé preferují zejména zprávy ze svého regionu, užitečné servisní informace, které využijí ve svém každodenním životě a v neposlední řadě také zábavné pořady a příjemnou hudbu.

Servisní informace jsou tedy 
v popředí zájmu?
Existují jednoznačné preference k servisním informacím, takže připravujeme sérii poraden, které budou pro posluchače nějakým způsobem užitečné. To znamená spotřebitelský a právní servis, finanční poradenství. To všechno by se mělo ve vysílání objevit. Pak by tam zároveň měla být i zábavná složka včetně písniček na přání.

Tím si udržujete kontakt s posluchači?
Chceme, aby stanice byly kontaktní, abychom byli ve velké míře interaktivní. Říkáme tomu v uvozovkách, že by regionální stanice měly být facebookem starších. 
Alfou a omegou je telefonické spojení, kdy je kontakt přímo ve vysílání. Dále využíváme smsky a potom komunikace přes email a webové stránky.

Jsou písničky na přání hlavním tahounem pro posluchače?
Určitě ne. Primárně tu jsou regionální studia od toho, aby zprostředkovávala život v regionu. Druhou věcí jsou užitečné poradny, abychom lidem pomáhali orientovat 
se ve spleti zákonů a předpisů, abychom pro ně byli dobrým rádcem. To jsou dva hlavní důvody. Důležitý je i kontakt s posluchačem a čtvrtou oblastí je zábavná složka, kam se řadí i písničky na přání.

Proto jste je přesunuli z Dvojky na Region?
Dlouhodobou snahou Českého rozhlasu je jasně vyprofilovat jednotlivé programové okruhy. Z tohoto důvodu budou písničky na přání nově nabízet pouze regionální studia. K posluchačům mají nejblíže a podle výzkumů chtějí regionální posluchači písničky na přání nejčastěji.

Došlo ke změně i u vysílačů?
Změna se dotkla posluchačů na území Středočeského kraje a okolí Prahy, protože středočeskému regionu se od 2. ledna navrátil vysílač Cukrák, což je velký vysílač, který primárně obhospodařuje okolí Prahy a také Berounsko, Mělnicko, Kladensko a Nymbursko. Vysílač Cukrák dříve patřil celoplošné stanici Český rozhlas Dvojka, které zase naopak připadly vysílače Regionu v Berouně a Mělníku.

Jak lidé zjistí, kam si mají přeladit?
Pro většinu stávajících posluchačů Regionu se nic nezměnilo. Nicméně pokud nás do konce roku poslouchali na berounském nebo mělnickém vysílači, tak nově nyní mohou využít frekvenci 100,7 FM. O těchto změnách jsme posluchače informovali jednak v našem vysílání a dále také na webu a v tisku.

Proč se to prohodilo?
Vysílání Regionu mělo dlouhodobě nedostatečné pokrytí ve středních Čechách a tato změna navíc souvisela i s programovými změnami, kterými od začátku nového roku prošel Český rozhlas Dvojka a regionální studia. Dvojku si mohou posluchači naladit na pražském vysílači Petřin a také nově přes vysílače v Berouně a Mělníku.

O jaké programové změny jde?
Chceme, aby portfolio stanic Českého rozhlasu bylo komplementární a jednotlivé programové okruhy se doplňovaly. V rámci těchto úprav schématu chceme každý okruh vyprofilovat. Dvojka přestala vysílat písničky na přání a dechovku. Obojí pak přešlo pouze na regionální studia.

Není dechovka parketa ve vysílání jihomoravského regionu?
Úplně to tak není. Dalšími silnými dechovkovými regiony jsou třeba jižní či západní Čechy. Určitou poptávku také zaznamenáváme ve Středočeském kraji.

Jak moc jste zohlednili preference posluchačů před změnou?
Dělali jsme si velkou analýzu ještě před tím, než jsme změny naplánovali. Primárně jsme se zabývali naší cílovou skupinou a zajímalo nás, co tito lidé preferují.

Můžete prozradit, kolik lidí vás poslouchá?
Ve Středočeském kraji z hlediska týdenních posluchačů máme asi 30 tisíc. V denní poslechovosti jsme zhruba na polovině kolem patnácti tisíc posluchačů. Z našeho pohledu je to velmi málo, takže provedené změny děláme i z toho důvodu, aby se toto číslo zvětšilo. Samozřejmě Český rozhlas tu není od toho, aby se hnal za poslechovostí. Jsme tu primárně od toho, abychom lidem nabízeli službu v oblasti zpravodajství, aktuální publicistiky, poraden a uměleckých žánrů, ale zároveň je důležité, aby nás poslouchalo co nejvíce koncesionářů.

Máte možnost reagovat na ohlasy posluchačů případnou další úpravou programu?
Samozřejmě. Existuje celá řada výzkumů, které máme k dispozici. Například Radioprojekt nám každý čtvrt roku ukazuje čísla poslechovosti a zároveň i poslechovou křivku, ve kterých časech lidé poslouchají více či méně. Podle toho můžete program upravovat a vidíme, jak jednotlivé pořady fungují, nebo nefungují.

Jakých výsledků chcete dosáhnout?
V případě středočeského Regionu bychom chtěli do tří let zvýšit poslechovost minimálně na 50 tisíc týdenních a 30 tisíc denních posluchačů. Ale hlavně chceme, aby posluchači byli s naším vysíláním spokojeni.

Vytváříte si svoje interní průzkumy?
Ano, jednou ročně si Český rozhlas dělá velký evaluační výzkum a v průběhu roku zároveň realizujeme i další menší výzkumy. Pravidelně probíhají deníčky, kdy si posluchači zapisují, jaký pořad poslouchají a zda se jim líbí, či nikoliv. Dále také s posluchači realizujeme kvalitativní rozhovory ve skupinách. To je něco, co se už dělo před změnou a probíhá to kontinuálně.

Jaké máte zkušenosti s přijímáním změn u veřejnoprávního rozhlasu?
Nedá se to přesně říct. Záleží to individuálně na každém člověku, protože někdo je více, někdo zase naopak méně konzervativnější. Změny děláme na poli regionálních stanic evoluční formou. Není to třesk, ale přistupujeme k tomu postupně.

Můžete vypíchnout některé nové pořady?
Ve všední den od jedné hodiny jsme připravili pořad napříč všemi regionálními studii. Jmenuje se Česko země neznámá a jde o populárně naučný kvíz o České republice. Lidé se něco dozví a zároveň mají šanci vyhrát hodnotné ceny jako například trekingové vybavení, encyklopedie nebo vědomostní hry.

Máte i nějakou novinku o víkendu?
V sobotu odpoledne jsme připravili nový pořad Co vy na to, doktore, ve kterém doktoři z různých oblastí jako například lékaři, právníci či doktoři filozofie a přírodních věd vtipnou formou a s nadsázkou glosují události uplynulého týdne. První díly nám odstartuje doktor Ivo Šmoldas, Petr Arenberger, Petr Šmolka nebo doktor Miloslav Dočekal.

Jak to, že Region má známé moderátory?
Je to mimo jiné dané tím, že střední Čechy mají přirozené centrum v Praze, takže spousta našich moderátorů žije v Praze nebo blízkém okolí. Třeba Jan Rosák žije v Mníšku pod Brdy. Proto taková spolupráce může být hladce navázána.

Změnilo se něco s hudební složkou vysílání?
Regionální stanice by měly ze všech stanic Českého rozhlasu nejvíce hrát. 65 % procent vysílání bude tvořit hudba, přičemž ze tří čtvrtin půjde o domácí produkci. Hlavně to budou žánry pop, country, folk i dechovka. Stěžejními interprety budou například Michal Tučný, Petr Spálený, Pavel Bobek, Wabi Daněk nebo Věra Martinová.

Program vysílání ve všední den
5 až 9 hodin
Ranní Region – ranní informační servis, počasí, doprava, přehled tisku, kalendárium.
9 – 10 hodin
Tandem – talk show Jana Rosáka, který si zve do svého pořadu známé osobnosti ze všech oblastí lidského života.
10 – 12 hodin
Dopolední Region – součástí je poradenský servis. V pondělí právní poradna, v úterý lékaři, ve středu spotřebitelská témata, ve čtvrtek životní styl s doktorkou Cajthamlovou, v pátek každodenní témata.
12 – 13 hodin
Písničky na přání
13 – 14 hodin
Česko – země neznámá – nový pořad napříč všemi regionálními studii – populárně naučný kvíz o České republice, ve kterém se posluchači něco dozví a zároveň můžou vyhrát hodnotné ceny.
15 – 16 hodin
Odpolední Region – odpolední informační servis, zajímaví středočeští hosté, kulturní pozvánky.
16 – 17 hodin
Humoriáda – hodina plná humoru na přání posluchačů, hosty tohoto pořadu budou známí čeští herci, komici a režiséři.
17 – 18 hodin
Písničky na přání
18 – 19 hodin
U muziky – dechovkový pořad moderují Pavlína Filipovská, Eduard Hrubeš a Josef Zíma.

Program vysílání o víkendu
5 – 9 hodin
Ranní Region – ranní informační servis, počasí, doprava, přehled tisku, kalendárium.
9 – 10 hodin
Tandem – talk show Jana Rosáka, který si zve do svého pořadu známé osobnosti ze všech oblastí lidského života.
Sobota v 10 – 11 hodin
Hobby magazín – pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.
Neděle 10 – 11 hodin
Pochoutky – kulinární průvodce pro všechny milovníky jídla.
Sobota 13 hodin
Co vy na to, doktore? – zábavný pořad. Hlavními aktéry budou doktoři z nejrůznějších profesních oblastí jako lékaři, zvěrolékaři, právníci, doktoři filozofie, přírodních či pedagogických věd, kteří budou glosovat události minulého týdne.
16 hodin
Hvězdné návraty – příběhy českých herců a komiků.