„Jedná se o moruši, což je biblický strom. Myslím, že je to dobrý symbol našeho vzájemného přátelství," řekl při slavnostním aktu poděbradský starosta Ladislav Langr.

Slavnostní shromáždění započala píseň provedená pěveckým sborem na počest izraelských hostů. Proslovy zástupců obou měst byly protknuty nejen slovy
 o upřímném přátelství a spojenectví, ale také humorem, do nějž byl vtažen 
i překladatel.

„Já řeknu česky jednu větu a vy jich řeknete asi šest. Mám strach 
o to, co vlastně překládáte," pobavil přítomné starosta Langr.

'Správně vidíme jen srdcem'

Došlo však i na vážnější slova. Starosta Langr připomněl, že stojí na místě, kde až do 50. let minulého století stála synagoga. Od roku 2011 je na tomto místě také pamětní deska věnovaná památce 216 poděbradských obyvatel židovského původu, kteří se nikdy nevrátili 
z koncentračních táborů.

Připomněl také fakt, že tehdejší Československo bylo významným spojencem při vzniku nezávislého státu Izrael v roce 1948.

„Jsem přesvědčen, že toto přátelství by nemělo existovat pouze mezi státy a státníky, ale také přímo mezi obyvateli obou srovnatelných zemí. Jak řekl už Antoine de Saint-Exupéry, správně vidíme jen srdcem. A jedno takové bych tady chtěl panu velvyslanci předat. Právě kvůli srdci jsme se tady sešli," uvedl Langr.

Strom jako symbol života

Promluvil i zástupce izraelského města. Poděkoval za vřelé přijetí. „Po celém dnu stráveném v tomto nádherném městě jsem ještě radši, že jsme s Poděbrady uzavřeli partnerství. Je to opravdu krásné město se sympatickými lidmi," řekl izraelský host. „Je pro mě velmi emocionální být na tomto místě, kde stála synagoga a zasazovat zde strom, který je pro nás symbolem života," dodal zástupce radnice města Netanya.

Rovněž připomněl zásluhy Československa při vzniku izraelského státu. A to jak pomoc ve formě dodávek zbraní, tak diplomatickou na půdě OSN. „To je něco, co vám nikdy v Izraeli nezapomeneme," konstatoval zástupce izraelské delegace.

Poděbrady uzavřely partnerství s městem Netanya před dvěma lety, kdy došlo také na výměnu studentů 
z obou měst. Navázaly také významnou spolupráci s izraelskou ambasádou. Sám velvyslanec Gary Koren byl v Poděbradech už potřetí a získává tak k lázeňskému městu mimořádný vztah.

Čtěte také: Židovským rodinám odhalili v Horních Krutech pamětní desku