S okamžitou platností se tak začala uplatňovat pravidla regulující například podnikatelskou činnost; platí však i omezení dotýkající se běžných občanů.

Jestliže ještě ve středu zástupci Českých drah a organizátora veřejné dopravy ROPID ohlašovali zahájení sezony provozu parních vlaků v Praze a středních Čechách, kdy měla v sobotu vyrazit pára na nádražní slavnost ve Střezimíři, čtvrtek přinesl změnu: mašina 464.202 Rosnička v čele soupravy složené z retrovozů jet nesmí: součástí opatření pro období déletrvajícího sucha je mimo jiné zákaz jízdy parních lokomotiv.

Omezení jízd se v rámci těchto protipožárních opatření týká i běžných řidičů v autech. Platí totiž také zákaz vjezdu motorových vozidel na polní cesty (což se nevztahuje pouze na vlastníky a uživatele zemědělských pozemků při jejich obhospodařování). Je také zakázáno parkovat, ba i zastavit tam, kde by se spodní část vozidla mohla dostat do styku s lehce vznětlivými materiály: například suchou trávou, podrostem, listím, rozlitým palivem a podobně.

Navrácený renesanční štít na Konopišti, který byl za druhé světové války ukraden nacisty.
Středočeské památky: Návštěva bude letos o něco dražší, slibuje ale nové zážitky

V přírodním prostředí je také zakázáno kouření (s výjimkFou elektronických cigaret), stejně jako používání zábavní pyrotechniky nebo vypouštění „lampionů štěstí“. V rámci protipožárních opatření rovněž až do odvolání platí zákaz rozdělávání nebo udržovaní otevřeného ohně – není tedy dovoleno například pálení klestu a kůry ani spalování hořlavých látek na volném prostranství. Pokud jde o vypalování staré trávy, to zakazují hned tři zákony: za jakýchkoli okolností.

Nyní však krajské nařízení stanoví i další omezení: mimo jiné nedovoluje využít vodu z požární nádrže třeba k zalévání: zakazuje totiž používat vodu ze zdroje pro hašení požárů k jiným účelům než k hašení. Mluvčí kraje David Šíma ve čtvrtek upozornil, že nerespektování vyhlášených nařízení lze postihnout jako přestupek nebo jiný správní delikt. V minulosti už středočeští hasiči skutečně takovéto pokuty projednávali.

V březnu o 130 požárů víc než loni

Vliv sucha je ve středních Čechách skutečně výrazný, potvrzují informace ředitele hasičů Svatoše. Od počátku března do konce uplynulého týdne evidoval Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje 131 požárů v přírodním prostředí. „Zasahovalo u nich 645 kusů hasičské techniky a vznikla škoda na majetku převyšující 200 tisíc korun,“ konstatoval Svatoš.

Připomněl, že ve srovnání s posledními roky se jedná o extrémní nárůst počtu událostí. Loni ve stejném období likvidovali středočeští hasiči pouze jeden takovýto požár, předloni 13 a ještě o rok dříve 23. Zase však letos nemáme tak ojediněle suché jaro, jak by se tato čísla zdála naznačovat. Leckdo si ještě vzpomene, jaké se před před několika lety vedly debaty o tom, zda v rámci platnosti tehdy také vyhlášeného opatření pro období déletrvajícího sucha bude legální pořádat o filipojakubské noci na přelomu dubna a května populární „pálení čarodějnic“.

Z akce Ukliďme svět.
Ukliďme svět: dobrovolníci opět pomohou s odpadky, zaměří se i na černé skládky

Rada tehdy zněla šalamounsky: pokud oheň zapálí občan nebo občané z vlastní iniciativy, je to legální. Opletačky by prý mohly hrozit v případě organizované akce, připravované pod hlavičkou obce, spolku či organizace. Řešilo se také, zda hejtmanské nařízení zakazuje zahradní grilování. Ne, nezakazuje; je nicméně na místě počínat si nanejvýš opatrně a obezřetně.