Český hydrometeorologický ústav totiž vydal výstrahu upozorňující na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů, které automaticky aktivuje nařízení hejtmanky Středočeského kraje stanovujícího četná omezení. V případě nerespektování hrozí pokuta ve správním řízení.

Ilustrační foto
Meteorologové očekávají vedra, hrozí šíření požárů

Mimo jiné platí zákaz používání zábavní pyrotechniky i vypouštění takzvaných lampionů štěstí, ale dočasná pravidla se týkají i motoristů. Motorová vozidla nesmějí vjíždět na lesní a polní cesty – s výjimkou techniky vlastníků a uživatelů pozemku určené k jejich obhospodařování, případně jízd souvisejících s péčí o zvěř. A není ani dovoleno zastavit na okraji lesa, pole, louky či třeba příkopu – všude tam, kde by se spodní část vozidla mohla dostat do kontaktu se snadno vznětlivým materiálem; například se suchou trávou nebo lesní hrabankou.

Vedoucí oddělení zjišťování příčin vzniku požárů Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Libor Pospíšil dále upozorňuje na zákazy rozdělávání ohně a kouření (s výjimkou elektronických cigaret) tam, kde hrozí nebezpečí: v blízkosti lesa či jiného souvislého porostu umožňujícího šíření požáru, stejně jako do 100 metrů od stohů slámy nebo polí s rizikovými porosty. Vyjet nemohou ani parní lokomotivy. Meteorologové v souvislosti s výstrahou před požáry ještě doporučují nepoužívat přenosné vařiče či jiné zdroje otevřeného ohně.

Ilustrační foto
Navzdory krizi Středočechů přibylo: je jich už přes 1,4 milionu

V rámci výstrahy upozorňující na teploty vyšší než 31 stupňů Celsia Český hydrometeorologický ústav varuje před vysokou zátěží na lidský organismus, nebezpečím přehřátí a dehydratace. Radí dostatečně pít, a to neslazené nealkoholické nápoje, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Po poledni doporučuje omezit tělesnou zátěž. A hlavně – děti ani zvířata nenechávat na přímém slunci. Zvláště ne v zaparkovaných automobilech!