Deníku Polák potvrdil, že tato procenta skutečně počítá ze všech Středočechů věková kategorie 80+. Nejde tedy jen o ty, kteří zájem o očkování projevili zanesením svých údajů do centrálního registračního systému.

Termín někteří senioři prošvihnou

Elektronický registrační systém působí při očkování jisté komplikace, připomněla k tomu hejtmanka Petra Pecková (STAN). Stává se totiž, že lidé, jimž s internetovou registrací pomohli příbuzní nebo pečovatelky a zadali přímo číslo mobilního telefonu tohoto seniora, nedokážou reagovat, když jim přijde SMS zpráva s výzvou, aby se v určeném termínu k vakcinaci dostavili.

„Senior ani neví, že mu přišla SMS zpráva – nebo to sice ví, ale čeká, až přijedou příbuzní, kteří udělají vše potřebné – a při jejich návštěvě na to pak zapomene,“ objasnila hejtmanka, kde je problém. A jako protiklad tlumočí zkušenost obcí rozšířenou působností s případy, kdy svým občanům pomáhaly s registrací obce – a zadaný telefon je obecní. „To funguje skvěle,“ uvedla hejtmanka, že pak se sdělení k příjemcům dostává spolehlivě.

Zmiňovaná potíž se v souvislosti s hledáním náhradníků pro uplatnění připravených vakcín jeví jako větší problém než nedůvěra k vakcíně AstraZeneca. Té se někteří senioři snaží vyhnout s odkazem na informace médií, že její účinnost nebyla u lidí ve vyšším věku dostatečně testována (britskému výrobci se totiž přihlásil nižší počet dobrovolníků v této věkové kategorii).

Hotové očkování má v kraji 16 tisíc lidí

Podle statistik, které má Polák nejnověji k dispozici k 18. únoru, bylo ve středních Čechách očkováno 12 205 seniorů ve věkové kategorii 80+. A celkově v kraji dostalo vakcínu proti covid-19 již 46 857 lidí, přičemž u 15 843 již bylo dokončeno očkování druhou dávkou. V této skupině převažují zdravotníci následovaní pracovníky v sociálních službách – nicméně dokončené očkování má už i půl druhého tisíce seniorů z věkové skupiny 80+.

Aktuálně se ve středních Čechách očkuje na 18 místech. Velkokapacitní vakcinační centra fungovala již v uplynulém týdnu – byť zatím v omezeném režimu daném množství dostupných očkovacích látek – v Benešově, Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi. V pátek bylo otevřeno další ve Slaném, jehož provoz se rozběhne od pondělka, a od středy má ve zkušebním provozu fungovat velkokapacitní centrum v Říčanech. Další velkokapacitní centra, která by v době, kdy bude vakcín dostatek, měla odbavovat zájemce po stovkách denně, se zatím budují.

„Se zapojením praktických lékařů do očkovací kampaně se počítá od 1. března,“ připomněl koordinátor Polák. Podrobnosti však zatím uvést nemůže: čeká se na metodiku ministerstva zdravotnictví, která upřesní jak samotnou činnost praktiků, tak nejasnosti kolem logistiky (tedy zásobování očkovacími látkami) i evidence klientů, jež podle Polákových slov musí být řešena jednotně na celostátní úrovni. Podrobnější informace hejtmanka Pecková očekává v úterý.

Vakcíny proti covid-19 uplatněné ve Středočeském kraji

- Pfizer/BioNTech: 39 615 dávek: v posledních 14 dnech z celkového množství vyočkovaných vakcín 51,8 procenta v rámci 1. dávky a 34 procent v rámci 2. dávky

- Moderna: 3925 dávek: v posledních 14 dnech z celkového množství vyočkovaných vakcín 8,5 procenta (1. dávka)

- AstraZeneca: 3277 dávek: v posledních 14 dnech z celkového množství vyočkovaných vakcín 7,7 procenta (1. dávka)

Zdroj: koordinátor očkování Martin Polák a Krajský úřad Středočeského kraje; údaje k 18. 2. 2021