Proto zástupci pivovaru oslovili prostřednictvím sociálních sítí veřejnost a vyzvali ji, aby do pivovaru zaslali předměty, které se dotýkají historie pivovaru. 

Milovníci velkopopovického piva mu poslali téměř 700 artefaktů. Čtrnáct nejvýznamnějších předmětů je již vystaveno na výroční prohlídkové trase. Nejstarším předmětem je dřevěný sud z roku 1886. Raritním kouskem je rovněž skleněná lahev z roku 1910.

Dřevěný sud na pivo z roku 1886

"Vyzvali jsme fanoušky Kozla, aby se stali součástí pivovarské historie a zaslali nám historické předměty spojené se značkou. Za čtyři týdny nám dorazilo neuvěřitelných 688 předmětů s kozlí tématikou," uvedl k výzvě marketingový manažer značky Velkopopovický Kozel Luděk Baumruk.

14 historických předmětů vyhrálo v hlasování

Fotografie historických předmětů nahráli jejich majitelé na web www.1874.kozel.cz. Ze všech přihlášených vybral obchodní sládek pivovaru Velké Popovice Vojtěch Homolka 30 nejvýznamnějších a posunul je do veřejného hlasování. Více než 16 tisíc hlasů pak určilo konečných 14 historických předmětů, které jsou vystaveny na staré varně v rámci výroční prohlídkové trasy. Předměty zapůjčili velkopopovickému pivovaru až do června příštího roku.

Návštěvníci si prohlédnou například láhev s plastickým vyobrazením Kozla z roku 1910. Tyto láhve se vyráběly v dřevěných formách a pouze na zakázku. Láhev našel její majitel Karel Vejchodský ze Sebranic u Boskovic ve staré zemědělské usedlosti postavené v roce 1670.

Skleněná láhev s emblémem Kozla z roku 1910

Zřejmě pochází od obchodníka s velkopopovickým pivem z Tišnova, který na přelomu 18. a 19. století zavážel pivem moravské obce a města. Dřevěný sud od Jiřího Lukáše z Prahy s datem 1886 byl nalezen na půdě rodinného domku jeho rodičů, kteří měli předky u Velkých Popovic.

Pivní mince: památka nebo směnka na pivo

Během letních prázdnin je prohlídková trasa pivovaru otevřená denně od 10 do 18 hodin. Navíc jsou stále oblíbené i jubilejní prohlídky s potulným malířem. Lidé na ně mohou vyrazit každý den ve 13 a 15 hod.

Na konci jubilejní prohlídky obdrží originální pivní minci, kterou si mohou ponechat na památku či si ji směnit za pivo Velkopopovický Kozel. Každý den je také otevřený Kozlí obchůdek v Návštěvnickém centru s dárky a suvenýry připravenými speciálně k 140. výročí.

Novinkou v nabídce Kozlího obchodu jsou dvě jubilejní sklenice Velkopopovického Kozla ze 70. a 90. let. Význam obou dekád pro rozvoj velkopopovického pivovaru vysvětluje Luděk Baumruk: „V 70. letech se vrátil do pivovaru živý maskot kozel Olda, pivovarské cisterny poprvé vyjely do tankové restaurace a byl zahájen provoz nové varny.

V devadesátých letech představil velkopopovický pivovar jako první u nás své webové stránky, založil tradici pivních slavností Den Kozla a začal sbírat medaile na pivních mistrovstvích doma i ve světě."